Akıncı: “Halkın gönül huzuru içinde onaylayabileceği bir anlaşmaya varmaya çalışacağız” 
Date Added: 11 Ağustos 2015, 10:53

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununda varılacak anlaşmanın özgürlük, eşitlik ve güvenliği tescil etmesi gerektiğini söyleyerek, “Halkın gönül huzuru içinde onaylayabileceği bir anlaşmaya varmaya çalışacağız” dedi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Kıbrıs Türk İşadamları Konseyini kabulünde yaptığı konuşmada Kıbrıs’ta olayları 1974’ten itibaren başlatmanın mümkün olmadığını, öncesi bulunduğunu söyleyerek, “1963, 1950’ler var. Bütün bunlar yakın tarihimizi oluşturuyor. Önemli olan geleceği kurarken bunlardan ders çıkarmaktır. İki taraf da acı çekti” dedi.
Akıncı, “Üç unsurun altını çiziyorum. Bir özgürlüğümüz, iki eşitliğimiz, üç güvenliğimiz. Bu üç unsurun mutlaka bir anlaşmada tescil edilmesi lazım. Bunu yalnız kendimiz için değil diğer toplum için de istiyorum” diye konuştu. Bunun yolunun da BM parametreleri ile çizildiğini belirten Akıncı, bu yapının çok net olduğunu kaydetti.
Garantiler konusunun en son konuşulacağını, garanti anlaşmalarının uluslararası anlaşmalar olduğunu belirten Akıncı, yeri ve zamanı geldiğinde bu konunun da görüşüleceğini ifade etti.
Anlaşmanın sadece liderlerin değil, halkın da içine sinmesi gerektiğini söyleyen Akıncı, anlaşmaya halkın referandumda karar vereceğini ve onun onayıyla yürürlüğe girebileceğini belirtti. Akıncı, “Halkın gönül huzuru içinde onaylayabileceği bir anlaşmaya varmaya çalışacağız” dedi.
Vatandaşlar arasında ayrımcılık yapmayacaklarını belirten Akıncı, “Halkımız bu konuda da ve güvenlik konusunda huzur içinde olsun” diye konuştu.