Akıncı, Mogherini ile bir araya geldi
Date Added: 01 Ekim 2015, 10:33

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York temasları çerçevesinde AB Komisyonu Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir araya geldi.
Akıncı, Kıbrıs’ta çözümün sağlayacağı barış ve refahın bölgeye olumlu örnek olacağını vurguladı. Görüşme sonrasında kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, Mogherini’ye müzakerelerin geldiği aşamayla ilgili bilgi verildiğini, Kıbrıs Türk tarafının görüşlerinin aktarıldığını kaydetti.

Bulunacak olan çözümde AB’nin oynayacağı rolü de değerlendirdiklerini ifade eden Akıncı, AB’nin yapabileceği katkıları ele aldıklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, AB’nin çözümün gerekliliklerini yerine getirebilmesi için hazırlıkların zaman kaybedilmeden başlaması gerektiği konusunu da konuştuklarını vurguladı ve kapsamlı çözümün 2 toplumlu 2 kesimli karakterinin korunması için alınması gereken tedbirler konusunda Kıbrıs Türk tarafının görüşlerinin de aktarıldığını belirtti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, çözümün bazı unsurlarının birincil hukuk olarak AB içinde korunması gerekliliğinin altının çizildiğini de ifade ederek, Kıbrıs sorununun çözümünün bölgeye sağlayacağı barış ve refahın, olumlu örnek oluşturacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı, çözümün maliyetiyle ilgili konuların da Mogherini ile gerçekleştirilen görüşmede konuşulduğunu kaydederek, AB’nin maliyetin karşılanması konusunda yapılabileceklerin de değerlendirildiğini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının AB’ye uyumu için AB kurumlarının Kıbrıs Türk tarafı ile daha çok iş birliği yapılması gerektiğinin de ele alındığını ifade etti.
Akıncı , “Özetle müzakerelerde bulunduğumuz aşama hakkında bilgi verdik, bulunacak çözümün AB içinde yasal kesinliği olması gerektiğini, çözümün maliyetin karşılanması konusunda AB’nin oynayabileceği pozitif rolü konuştuk ve görüşmeden olumlu izlenimlerle ayrıldık” dedi.