Akıncı New York temasları hakkında bilgi verdi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde bulunduğu New York’tan dün döndü.
Cumhurbaşkanı Akıncı Ercan Havaalanı’nda basına yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 haftalık New York ziyareti ve gerçekleştirdikleri temasları anlattı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreter Antonio Guterres ile oldukça etraflıca değerlendirmelerde bulundukları görüşmenin beklenenin 2 katı bir sürede yer aldığına işaret ederek, sadece bunun bile Genel Sekreter’in Kıbrıs konusuna olan duyarlılığını gösterdiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, 3’lü görüşme konusunda bugün ekim ya da kasım ayının konuşulduğunu belirterek, “Ya tekrar New York’ta, ya da kendisinin Avrupa’ya yapacağı bir seyahat bağlamında üzerinde mutabakat sağlanacak uygun bir şehirde 3’lü bir görüşmeyi bize telefonda söylemişti” şeklinde devam etti.
Genel sekreterin inisiyatif almakta çok istekli ve kararlı olduğunu gördüklerine dikkat çeken Akıncı, “Gün ve saat söyleyerek bir açıklamada bulunmamış olmamız, bazı muğlaklıklar yaratmış gibi değerlendirilebilir. Bize genel sekreterin söylediği çerçevede sınırlı tuttum ben açıklamalarımı. Gerçekten şu an itibariyle ekim ayının filanca gününde filanca yerde bir noktada değiliz” dedi.
Akıncı, genel sekreterin büyük ihtimalle öncelikle 3’lü yapmak isteyeceğini ancak 5’liyi de dışlamadığını ancak her iki şıkta da geçmişteki gibi bir başarısızlığın yaşanmasını istemediğini, bu nedenle özellikle 5’li toplantının hazırlıklardan sonra yapılmasını istediğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:
“Tüm bunları alt alta koyduğumuz zaman, ortaya çıkan sonuç, önümüzdeki haftalarda, muhtemelen ekim ayı çıkmadan, olmazsa kasımda ama kendi ifadesiyle kesinlikle yeni yıldan önce olacak şekilde bir 3’lü ve muhtemelen iyi bir hazırlıktan sonra da 5’li olabilir”
Cumhurbaşkanı Akıncı, New York’tan bir şey çıkmadı şeklindeki yorumlara da değinerek, “New York’tan çıkması beklenen çıktı. Beklediğimiz Genel Sekreterim istekli ve kararlı bir şekilde inisiyatif almasıydı. Bunu yapmaya hazır gördük genel sekreteri” dedi.
Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı da dile getiren Akıncı, Rum liderin yaptığı açıklamalarla yardımcı olmadığını söyledi. Anastasiadis’in dün yaptığı açıklamaya değinen Akıncı, “Suçlama yapmayacağım diyerek suçlama yapmaktadır. 9 Ağustos toplantısında referans kavramlarında anlaştığımızı iddia ediyor ve daha sonra Kıbrıs Türk tarafı olarak geri adım attığımızı söylüyor. Bu kesinlikle doğru değil. Bu algı yaratma çabasından artık vazgeçmesi gerekir ” dedi.
Anastasiadis, iki devletten gevşek federasyona, sentralizasyondan dönüşümlü başbakanlığa kadar daldan dala konarken, Türk tarafının 2 yılı aşkın bir süredir hiç yalpalamadan, istikrarlı bir şekilde “mümkün gördüğümüz çözüm BM parametrelerinde var olan çözümdür. Siyaseten 2 eşit kurucu devletli, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayacak federal çözümdür. Bunun için de 11 Şubat 2014 belgesi, 30 Haziran tarihli Guterres çerçevesi ve geçmiş mutabakatların ana unsur olacağının” altını çizdiklerini belirtti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Guterres’in inisiyatifini daha başlamadan öldürmek isteyenler var. Anastasiadis de onlardan biri olmamalı. Gerçekçi olmalı. Doğruları söylemeli. Yanlış algı için tribünlere oynamamalı ve bizimle samimi bir işbirliği içinde olmamalı” dedi.
Kıbrıs Türk tarafının ucu açık bir süreç istemediğini, sonuç odaklı iyi programlanmış bir süreçten yana olduğunu vurgulayan Akıncı, “Sürüp gidecek bir sürecin yani müzakere etmek için müzakere edelim anlayışından çıkıp, sonuç almak için irade ve kararlılık gösterirse, referans kavramları tamamlanmış olacak” şeklinde konuştu.
Akıncı, 9 Ağustos’ta ortaya uzlaşma metni denecek bir metnin çıkmadığını, dolayısıyla o çıkmayan metinden geri adım atmak diye bir durum söz konusu olmadığını belirtti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, New York’ta bulunduğu süre içinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü ve Çavuşoğlu’nun BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile gerçekleştirdiği toplantı hakkında kendisini ziyaret ederek bilgilendirdiğini belirtti.
Akıncı, Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, AB Dış İşleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilci Federica Mogherini ile oldukça yararlı görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydetti.
Akıncı, Sosyalist Enternasyonal Başkanı Papandreu’nun daveti üzerine Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Divanı toplantısına katılıp, üye devlet ve hükümet başkanlarına görüşlerini aktarma fırsatı da bulduğunu söyledi.