Akıncı: “Önümüzdeki yedi toplantıda beşli bir konferansın zeminini oluşturmak mümkün olursa, eylül ayı yeni bir dönemin başlangıcı olabilir”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere süreci kapsamında ağustos ve eylül aylarında planlanan 7 toplantının yeni bir dönemin başlangıcı olabileceğini söyledi.
Akıncı, 2016’da sonuç alınamaması halinde çözüme ulaşmanın imkansız hale gelebileceğini de belirtti.
Ankara ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC’ye döndü.
Ercan Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında Akıncı, “2016 yılını çözüm yılı yapmak sadece bizim hedefimiz değil Türkiye’nin de hedefidir. Dolayısıyla yaptığımız tüm çalışmalar o sunuca ulaşmak içindir” dedi.
“Ankara’daki temaslarda 2016’da çözüm olmaması halinde bir B planının gündeme gelip gelmediğine” ilişkin soru üzerinde Akıncı, Kıbrıs sorununu çözmek için uğraş verilirken, KKTC ekonomisi ve demokrasisinin de ileriye taşınması gerektiğini söyledi.
Akıncı, “Dolayısıyla çözüm olmazsa ne olacak üzerine bir senaryo yazmamıza gerek yok. Hayat devam ediyor, biz yolumuza devam etmek durumunda kalacağız. Tercih bu değil, tercihimiz tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir çözümdür. O nedenle başka senaryoları şimdiden gündeme taşımanın anlamı yoktur. Rumların da bizim kadar çözüme istekli olduğunu ortaya koyması gerekir” dedi.

Tutum değişikliğine açıklık getiren Akıncı, “Güzelyurt verilmeden çözüm olmaz” “garantiler olursa biz bu çözüme evet demeyiz” gibi toptancı yaklaşımlarla bir yere varılamayacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Ankara’da gerçekleştirdiği resmi temasları sonrasında CNN Türk televizyonunda canlı yayına katıldı.

Türkiye’nin garantörlüğü ile ilgili olarak sorulan bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıslı Rumlardan Kıbrıslı Türklere yönelik yanlışlık olmazsa, Türkiye’den de bir karşılık olmayacağına” dikkat çeken Akıncı, gelecekte bu gibi durumlar yaşanırsa endişesini bertaraf etmek için Kıbrıslı Türklerin güvencesini temin edecek bir düzenlemede Türkiye’nin rol almasını istediklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun Rumlar açısından bir tehdit oluşturmayacak çerçevede olabilmesi için karşılıklı bir mutabakat arayışı içerisinde olduklarını söyledi.