Akıncı: “Toplumların sürecin parçası haline gelmesi önemli”
Date Added: 20 Mayıs 2015, 11:14

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önceki gün Metin Şadi başkanlığındaki Kıbrıs Türk İşadamları Derneği (İŞAD) yetkililerini kabul etti. Akıncı kabulde yaptığı konuşmada, müzakerelerden çıkan sonucu toplumların onaylayacağını ve bu sonuçları toplumların yaşayacağını belirterek, bu bağlamda toplumların sürecin parçası haline gelmesinin önemli olduğuna işaret etti.

Politik istek ve irade sergilendiği sürece çözüme yakınlaşılacağını belirten Akıncı, iki toplumu birbirine yakınlaştırıcı adımlar atıldığına işaret etti.
Bu adımların kapsamlı çözüm sürecine giden yolu kısaltacağını umut ettiklerini söyleyen Akıncı, amaçlarının en kısa sürede kapsamlı çözüme ulaşmak olduğunu dile getirdi.
Çözüm sürecinin birlikte yürünecek bir süreç olduğunu dile getiren Akıncı, iki lider yanında, toplumların ve sivil toplum örgütlerinin de bu süreçte ciddi rolü olduğunu kaydetti.
Müzakereden çıkan sonucu toplumların onaylayacağını ve bu sonuçları toplumların yaşayacağını anlatan Akıncı, bu bağlamda toplumların sürecin parçası haline gelmesinin önemli olduğuna işaret etti.
Kıbrıs Türk İşadamları Derneği (İŞAD)başkanı Metin Şadi ise yaptığı konuşmada Akıncı’nın seçildiği andan itibaren hem Kuzey’de hem Güney’de hem de uluslar arası toplum nezdinde çözüm yönünde önemli bir sinerji yarattığını belirtti.
Akıncı’nın müzakereci olarak Özdil Nami’yi atamasının çözüm yönünde verilen büyük bir mesaj olduğunu söyleyen Şadi, “Müzakerelerin en kısa sürede kapsamlı bir çözümle sonuçlandırılmasını istiyoruz ve bu sürecin de esas hedefi saptırmayacak, çözümün ana unsurları dışında güven yaratıcı önlemlerle desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.
Konuşmasına, “Gerek Kıbrıs sorununun çözümünde gerekse içte yeniden yapılanma çalışmalarında sizin partiler üstü kimliğinizin ve toplumun önemli bir çoğunluğunu temsil eden pozisyonunuzun çok önemli olduğuna inanıyoruz” diyerek devam eden Şadi, Akıncı’ya destek belirtti.
Akıncı, İŞAD’ın verdiği desteğin önemli bir motivasyon olduğunu söyleyerek, dernek yetkililerine teşekkür etti.