Akıncı: “Yeni bir döneme geçilme zamanı geldi”
Date Added: 27 Mayıs 2015, 11:19

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Yürekten inanıyorum ki Kıbrıs’ta yıllar süren çözümsüzlükten sonra artık iki tarafın da meşru hak ve çıkarlarını gözetecek, Kıbrıs’ta toplumumuzu eşitlik ve güvenlik içinde yaşatacak yeni bir döneme geçilme zamanı geldi” diyerek, müzakerelerin amacının bu doğrultuda olduğunu söyledi.

Dün günü birlik ziyaret için adaya gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Akıncı, Çavuşoğlu ile müzakere sürecini değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ta yıllardır süren çözümsüzlükten sonra artık iki tarafın meşru hak ve çıkarlarını gözetecek, toplumu eşitlik ve güvenlik içerisinde yaşatacak yeni döneme geçme zamanının geldiğini vurguladı.
TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Ekim ayında ara verilen müzakerelere Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in masaya dönmesi ile 15 Mayıs’ta yeniden başlanması ve liderlerin ayda en az iki kez görüşme kararı almasından memnuniyet duyduklarını belirtti.
Her iki tarafın da kararlı olması halinde bu yıl içerisinde Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm ve barış olabileceğini vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir çözüm için kararlılığının her zamankinden fazla olduğunu ifade etti.
İki tarafın da kalıcı adil bir çözümün sunabileceği fırsatların farkında olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Kıbrıs’taki bir çözümün herkese faydası olacağını, Kıbrıs adasının barış, kalkınma ve refah adası olacağını söyledi.
TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu  dünkü KKTC ziyareti çerçevesinde  Meclis Başkanı Sibel Siber  ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu tarafından da kabul edildi.