Aksoy: “Kıbrıs Rum tarafı hidrokarbon faaliyetlerinin gelirlerinden yararlanmaya başladığı gün, Kıbrıs Türkleri de bundan faydalanırsa bu sorun çözülmüş olur”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy basını bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sismik ve sondaj çalışmalarına başlamasının kimse için sürpriz teşkil etmemesi gerektiğini dile getirerek, yapılan açıklamaların ve alınan kararların, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama çalışmalarını sürdürmesini engellemeyeceğini vurguladı.

Sözcü Aksoy, “Aslında bu meselenin çözülmesi için Kıbrıs meselesinin çözülmesini beklemeye de gerek yok. Kıbrıs Rum tarafı hidrokarbon faaliyetlerinin gelirlerinden yararlanmaya başladığı gün, Kıbrıs Türkleri de bundan faydalanırsa bu sorun çözülmüş olur.” dedi.

Aksoy, Avrupa Birliği (AB) ile zor ve sıkıntılı bir dönemden geçildiğine ve AB’nin son dönemde Türkiye ile ilişkilerini Kıbrıs meselesine indirgediğine dikkati çekti.

“Birlik dayanışması kisvesi altında Rum-Yunan ikilisinin aşırı taleplerini ülkemize empoze etmeye çalışıyorlar.” diyen Aksoy, kendilerinin bu tutumu kabul etmediklerinin altını çizdi.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin yürüttüğü hidrokarbon faaliyetlerine ilişkin AB’nin bazı kararlar aldığını anımsatan Aksoy, “Bunların bizim için bir geçerliliği yok. Ayrıca çok sembolik nitelikte, bizi etkileyecek kararlar da değil bunlar ancak AB’nin bizimle ilişkilerini ve karar alma süreçlerini etkileyecek şekilde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin adeta esiri haline geldiğini görüyoruz.” dedi.

Aksoy, bu tür önlemlerin Türkiye’nin hidrokarbon faaliyetleri ve Kıbrıs Türk halkının haklarını koruması konusundaki tutumunu engelleyemeyeceğini vurguladı.