Albayrak: “Doğu Akdeniz, Türkiye için çok önemli, bize dikte ettirileni kabul edemeyiz”

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Doğu Akdeniz’in Türkiye için çok önemli olduğunu kaydederek, “Bize dikte ettirileni kabul edemeyiz” dedi.
Albayrak, CNN Türk’te katıldığı bir programda, gündeme ve ekonomiye ilişkin soruları yanıtladı. Albayrak, Kıbrıs’la ilgili de konuştu.

Albayrak, Doğu Akdeniz sondaj krizine ilişkin değerlendirmesinde, sürecin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı dönemde başladığını hatırlatarak, şunları kaydetti:
“Kendi gemimiz, mühendisimiz, uzmanlarımız, insanımızla etkin bir ekip oluşturarak kendi kara sularımızda kendimiz kazma süreci başlattık. Akdeniz de kimsenin babasının gölü değil. Bizim kara sularımız var. KKTC’nin kendi kara suları var, orada bir devlet var. Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs’ın ortaya koyduğu güçlü bir irade var. Kendi kara sularımız, sonuna kadar bu mücadeleyi vermemiz lazım. Fatih gemimiz devreye girdi, bugünlerde Yavuz gemimiz de devreye girecek. Doğu Akdeniz, Türkiye için çok önemli. Bize dikte ettirileni kabul edemeyiz.”