Anastasiades’e karşı güven eksikliği

Rum siyasi partilerden bazılarının, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e karşı güvensizliklerini dile getirdikleri, bazılarının da Kıbrıs sorunundaki icraatlarını sorguladıkları belirtildi.
Rum Fileleftheros gazetesi, Anastasiadis’in partilerle olan ilişkilerinin kopma noktasına ulaştığını yazdı.
Rum Meclisi’ndeki 8 partiden 6’sının dolaylı ya da doğrudan Anastasiadis’e güvenmediklerini dile getirdiklerini ya da Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki icraatlarına ilişkin kuşkularını gündeme getirdiklerini belirten gazete, siyasi güçlerden hiçbirinin, Kıbrıs sorunundaki kritik gelişmeler öncesinde Anastasiadis’e destek vermeye ya da öneri sunma yönünde yaptığı çağrıya olumlu yanıt vermeye niyetli görünmediğini kaydetti.
Gazete DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un Anastasiadis’e karşı güven sorununun olduğunu dile getirmesinin ardından bunu diğer muhalefet partilerinin takip ettiğini belirtti.
Habere göre EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, son gelişmelerin, Anastasiadis’in görüşmelerde izlediği yanlış süreci teyit ettiğini savundu.
Sizopulos, çoklu konferans konusunda Anastasiadis’ten pozisyonunu netleştirmesini istediğini, ancak herhangi bir yanıt alamadığını da belirtti.
Vatandaşlar İttifakı, Anastasiadis’in Ulusal Konseyi dağıttığına, Ulusal Konsey’deki açıklamalarında, olası çözümde (Anayasa Mahkemesi’nde) anlaşmazlıkların kura ile aşılacağını, röportajındaki açıklamalarında ise Avrupalı bir yargıcın atanmasıyla çözüleceğini dile getirerek her iki durumdan birinde yalan söylediğine, ayrıca partileri görüşme tutanaklarını okumaya çağırdığını ancak görüşme tutanaklarının artık tutulmadığının görüldüğüne işaret ederek, bu durumda başkana güvenlerinin olamayacağını belirtti.
Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus de Kıbrıs sorunundaki icraatlara ilişkin şüphelerini dile getirdi.
Ekologlar Başkanı Yorgos Perdikis, Ulusal Konsey kurumu ortadan kaldırıldığının düşünüldüğüne işaret ederek, Meclis’in daha büyük bir eylem içerisine girmesi gerektiğini savundu.
ELAM ise Anastasiadis’in icraatlarına herhangi bir güvenlerinin olmadığını belirtti. ELAM, ayrıca Anastasiadis’in hatalarıyla vatanı tehlikeli yollara sürüklediğini iddia etti.