Anastasiadis ile Başsavcı arasında gerginlik

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Başsavcı Kostas Kliridis arasındaki ilişkilerin, Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu’nun rüşvet ve yolsuzluk konusunda suçlanmasının ardından ortaya çıkan olgular ışığında, gerildiği belirtildi.
Rum Politis gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis ve Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu’nun adlarının karıştığı skandalı araştıran bağımsız cezai soruşturma memuru Panayiotis Kallis’in, hazırladığı raporu sunması ve bu rapor içerisinde Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotoktritu’nun suçlu olarak gösterilmesiyle birlikte Güney Kıbrıs’ta yaşanan gelişmelere gerek manşetlerden gerekse iç sayfalardan geniş bir şekilde yer ayırdılar.
Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kallis’in raporunun ardından, ortaya çıkan yeni olgular ışığında, yeni soruşturma memurları atanacağı şeklindeki açıklamasının, Başsavcı KostasKliridis’in büyük tepkisine neden olduğunu anımsattı.
Anastasiadis ile Kliridis arasındaki kişisel ilişkilerin sınır noktasına dayandığını yazan gazete yaşanan gelişmeler ışığında, Anastasiadis’in önceki gün ayrıca, yeni soruşturma memurlarının atanması kararından vazgeçtiğini belirtti.