“Anlaşma olmazsa yeni seçeneklere bakarız”

Geçtiğimiz haftalarda resmi temaslar için Washington’a bulunan KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, iki tarafın Cumhurbaşkanları liderliğinde devam eden görüşmelerin artık Birleşmiş Milletler gözetiminde yapılan son müzakereler olduğunu ve sonuç alınmazsa Kıbrıs Türk toplumunun yeni seçenekler ele almaya başlayacağını açıkladı. Ertuğruloğlu, Hürriyet muhabiri Tolga Tanış’a verdiği mülakatta özetle şunları söyledi:

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 2016’da çözüm umudu görmediğini, bu görüşünün sadece mevcut süreçle bağlantılı olmadığını, yıllarca BM gözetiminde sürdürülen bütün müzakerelerle ilgili olduğunu söyledi. Eşitlik temelinde sürdürülmeyen bir müzakere sürecinden eşitlik temelinde bir anlaşmayla masadan kalkmanın mümkün olmadığını, bundan dolayı hep haklı çıktığını dile getiren Bakan Ertuğruloğlu devletle toplum müzakere ettiğini söyledi.

2017’nin ilk bir-iki ayından itibaren Rumların artık 2018 seçim dönemine gireceğinden müzakere olasılığının ortadan kalktığını, dolasıyla önümüzde en fazla beş aylık bir süre olduğunu söyleyen Ertuğruloğlu, ya bu süre içerisinde karşılıklı kabul edilebilir bir anlaşmayla masadan kalkılacağını ya da anlaşmamak üzerine anlaşacaklarını dile getirdi. Bakan Ertuğruloğlu artık önü açık müzakere süreçlerinin öngörülmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da aynı çizgide olduğunu, Akıncı’nın “Bu anlaşma olmazsa Rumlar kendilerini Türkiye ile komşu durumda bulabilirler” dediğini kaydetti.

Bu anlaşma olmadığı takdirde kimsenin Kıbrıs Türkü’ne ‘Rumlar seçimlerini yapsın, yeni Cumhurbaşkanlarını belirlesin, yine masaya otururuz’ türünden yaklaşmaması gerektiğine dikkat çeken Ertuğruloğlu, anlaşma olmadığı takdirde BM gözetimindeki bu müzakere şeklinin sona ereceğini, ileride yeni bir müzakere süreci gündeme gelecekse bunun artık devletten devlete müzakere süreci olması gerektiğini vurguladı.

Bunun Kıbrıs Türkü’nün kendi başına vereceği bir karar da olmadığını, Anavatanımızın uluslararası aktörlerle yapacağı görüşmelerin belirleyici olacağını dile getiren Dışişleri Bakanı, ne kadar sorun yaşıyorsa yaşasın Ankara’nın Kıbrıs konusundaki hassasiyeti ve önceliğinin kesinlikle zafiyete uğramadığını vurguladı.