Artık sorunu çözmek isteyen liderler var

ABD Büyükelçisi John Koenig, Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Üniversitesi’nde dün yaptığı konuşmada geçmişle bugün arasındaki en büyük farkın, Kıbrıslıların sorunu çözmek isteyen liderlere sahip olması olduğunu söyledi.

Görevinden önümüzdeki aylarda ayrılacak olan Koenig, “Dörtyol Ağzındaki Kıbrıs: Bir Diplomatın Doğu Akdeniz’de 30 Yıl Görevi Üzerine Düşünceleri” başlıklı konuşmasında kişisel yaşamı diplomatik kariyeri, bölgedeki sorunlar ve Kıbrıs sorununa değindi.

Adada yenilenen umut ortamı ve daha iyi bir gelecek adına ortak vizyonla alakalı üç unsur bulunduğunu söyleyen Koenig bunların tarihin yükü ve acılarla yüzleşmek sivil toplumun katılımı ve şeffaflık yoluyla özgür bireylerin güçlerini göstermelerini sağlamak ve bölgede Avrupa entegrasyonunu tamamlamak olduğunu belirtti.

Koenig, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın seçilmesinin ardından son bir ayda ortaya çıkan umudun yanında kinik düşünceler ve şüpheleri ortadan kaldırma isteği ile gerçekçiliğin birleşmesinin kendisine Kıbrıslıların çok güzel işler başarabileceğine dair umut verdiğini söyledi.