‘Askersizleştirme’ diye diye Askeri Akademi
Date Added: 06 Temmuz 2015, 10:13

Bir yanda karşılıklı güven artırıcı önlemlerle Kıbrıs’taki yarım asırlık gergin ortam yumuşatılmaya çalışılırken, öte yanda gerek garantileri gerekse de adadaki askeri varlığı ‘barışçı samimiyetle’ tartışmaya açmaya çalışan Güney Kıbrıs, Yunanistan ile birlikte geniş tabanlı savunma ve strateji alanlarında’ faaliyet gösterecek bir Savunma Akademisi kurmaya karar verdi.

Güvenlik Bilimleri alanında stratejik analizler üreten akademisyenleriyle dikkat çeken ve Yunanistan Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik bürokrasisiyle eşgüdüm içinde olan Panteion Üniversitesi, Güney Kıbrıs’ta askeri Savunma Akademisi kuruyor.

Güney Kıbrıs, National Defense University olarak adlandırılan ve yükseköğrenim kurumlarının da dahil olacağı kurumlar düzeyinde çalışacak akademi için 2016 bütçesinden pay ayrıldı. Kıbrıs Postası’na gelişmeyi değerlendiren güvenlik Bilimleri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Kasapoğlu: “Milli güvenlik alanındaki düşünceler geniş bir askeri bürokratik akademik tabana yayılması isteniyor. Bu, müzakereler sürerken ikiyüzlülük.” dedi. (Kıbrıs Postası)