Ataoğlu, Ankara’da Özhaseki ile görüştü
Date Added: 13 Temmuz 2023, 10:34

Başbakan Yardımcısı, Turizm Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’yi ziyaret etti.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre Ataoğlu, yeni görevinden dolayı Mehmet Özhaseki’yi tebrik ederken, geçmiş bakanlık döneminde olduğu gibi yeni dönemde de işbirliklerinin devamını diledi.

Bakan Ataoğlu görüşmede ana konu başlıklarının kentsel dönüşüm olduğunu, buna bağlı olarak deprem yönetmenliğinin hazırlanması konularını ele aldıklarını ifade ederek, teknik heyetlerin bu konularla ilgili çalıştığını belirtti.

Ataoğlu, deprem dayanıklılık testleri tamamlanan okul, hastane, ve kamu binaların güçlendirilmesi için yapılacak ortak çalışmaların önemine de değindi.

Güngör Çöplüğü için hazırlanacak ihale süreci ile ilgili olarak Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tecrübelerinden yararlanmak istediklerini de anlatan Ataoğlu, iyi ilişkiler sayesinde ortak projelere imza atacaklarını vurguladı.

Şehircilik konusuna da değinen Ataoğlu, özellikle imar planlaması gibi konuların ele alındığını söyleyerek, çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Bakan Mehmet Özhaseki ile geçmiş bakanlık döneminden iyi bir dostlukları bulunduğunu belirten Ataoğlu, Özhaseki’nin Kuzey Kıbrıs’a her zaman gönülden destek verdiğini ifade ederek, yeni dönemde de bu desteği hissettiklerini vurguladı.

Ataoğlu, Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir adet mobil laboratuvar aracını KKTC’ye hibe edeceğini de dile getirerek, aracın plajlardan tahlil yapıp anında sonuç verme özelliğinin olduğunu söyledi.

Sürekli Atık Su İzleme Siteminin (SAİS) devreye girmesi ile plajların daha kontrollü bir şekilde denetim altında olacağını ifade eden Ataoğlu, çevre konularında her zaman hassas davrandıklarını da belirtti.