Avrupa Birliği Bilgi Merkezi panel düzenledi
Date Added: 20 Mart 2015, 10:42

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen yeni Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’nin organize ettiği “kadın ve liderlik” temalı panel, dün Lefkoşa Merit Otel’de yapıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Kıbrıs Türk Toplumu Görev Gücü İçin AB Destek Ofisi Müdürü Alessandra Viezzer, panelin yeni AB Bilgi Merkezi’nin ilk etkinliği olduğunu kaydetti. Viezzer, AB Bilgi Merkezi’nin, AB’nin Kıbrıslı Türklere Mali Yardım Programı çerçevesinde faaliyette bulunacağını, Kıbrıslı Türklere AB ile ilgili bilgi verme ve AB ile yakınlaştırma amacı taşıdığını ifade etti.
Kadınların sosyo-ekonomik hayatın her kesiminde bulunması gerektiğini belirten Viezzer, bunun da toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanarak yapılabileceğini kaydetti. AB’nin toplumsal cinsiyet eşitliğinin öncüsü olduğunu söyleyen Viezzer, AB’nin kurucu anlaşmalarının her türlü ayrımcılığı engellediğini belirtti. Buna rağmen AB organlarında özellikle yönetici pozisyonlarında kadınların yeterli temsiliyetinin sağlanamadığını söyleyen Viezzer, kadın yöneticilerin sayısının artırılmasına yönelik harekete geçilmesi ve buna destek verilmesi gerektiğine işaret etti.