Azerbaycan Meclisi Dışilişkiler Komitesi bugün KKTC’ye geliyor

Azerbaycan Meclisi Dışilişkiler Komitesi bugün KKTC’ye geliyor.
Cumhuriyet Meclisi Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu ve Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolar arası İlişkiler Komitesi çalışma yemeğinde bir araya geldi.
TBMM’de gerçekleşen toplantıda, Azerbaycan ve Türkiye Meclislerinin Dostluk Grubu Başkanları ile KKTC ve Türkiye Meclislerinin Dostluk Grubu Başkanları da yer aldı.
Azerbaycan heyetinin bugün KKTC’de olacağını belirten TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde heyetin Kıbrıslı Türklerin coşkusuna da ortak olacağını dile getirdi.
Kılıç, heyetin Azerbaycan Milli Meclisini temsilen KKTC’de bulunacağını belirterek, tüm dünyaya Azerbaycan’ın KKTC’nin yanında olduğu mesajı verileceğini kaydetti.
Cumhuriyet Meclisi Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Yasemi Öztürk de konuşmasında, her zaman bir aile olduklarını hissettiklerini vurgulayarak Azerbaycan Dışilişkiler Komitesi heyetinin ziyareti için büyük bir heyecan duyduklarını söyledi.
Öztürk, “Allah böyle bir milleti başımızdan eksik etmesin. Azerbaycanlı kardeşlerimizi ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağız” dedi.
Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolararası İlişkiler Komitesi Başkanı Samad Seyidov ise, “15 Temmuz’un sadece Türkiye için değil Türk dünyası için önemli bir gün olduğunu” kaydetti.
Seyidov, Azerbaycan’ın çifte standartlardan kurtulduğunu, dileklerinin Kuzey Kıbrıs’ın da bu çifte standartlardan kurtulması olduğunu kaydetti.
“Bizi ayırmak mümkün değildir. Bizim hakkımız adalettir” diyen Seyidov, heyet olarak iktidarı, muhalefeti ve bağımsız vekiller ile Kuzey Kıbrıs’a gideceklerini anımsatarak, bundan sonra da bir istikamette hareket etmeye devam edeceklerini söyledi.
Seyidov, “Bayramı, Kuzey Kıbrıs’ta birlikte kutlayacağız” dedi.