Ban, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya tebrik mesajı gönderdi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması nedeniyle Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yazılı bir tebrik mesajı gönderdi.

Ban Ki-Moon mesajında, Cumhurbaşkanı’na öncelikle içten tebriklerini iletti, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulma amacıyla başlayacak olan görüşme sürecinin böyle kritik bir aşamasında seçilmiş olmasının önemine işaret etti.
Mesajında, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın görüşme sürecini yeniden başlatma kararlılığını memnuniyetle karşıladığını ifade eden Ban, kapsamlı çözümü destekleyici nitelikte büyük bir momentum bulunduğunu ve çözüm zamanının geldiğini vurguladı.
Sonuç odaklı bir müzakere süreciyle bu yılsonuna kadar esaslı bir ilerleme sağlanacağına olan inancını Cumhurbaşkanı Akıncı’yla paylaştığını dile getiren Ban Ki Moon, Birleşmiş Milletler’in Akıncı ve ekibiyle yakın çalışma içinde olacağını taahhüt etti ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le de aynı şekilde çalışarak sürecin önümüzdeki haftalarda birlikte ileriye taşınabileceğine olan inancını belirtti.