Başbakan Özgürgün: “2016 sonu çözüm hedefi sulandırılmamalı”

NTV’nin sorularını yanıtlayan Başbakan Hüseyin Özgürgün, Rumlarda Kıbrıs sorununda yılsonuna kadar çözüm niyeti görmediklerini ama yine de Cumhurbaşkanı’na destek verdiklerini belirterek, “Ortaya konan 2016 sonu çözüm hedefinin sulandırılması, 48 yıldır devam eden görüşmelerin bir 48 yıl daha devam edeceğini gösterir. Onun için orada durmak lâzım” dedi.

Kıbrıs konusunun konuşulmamış bir yanının kalmadığını, Rum tarafında bir çözüm niyeti görülmediğini ifade eden Başbakan Özgürgün, “Kilise hiçbir anlaşmayı kabul etmez, kilisenin kabul etmediği hiçbir anlaşmayı hiçbir siyasi Rum lider yapamaz, imzalayamaz. Güney’de siyasetin üzerinde bir kilise var. Kilise siyasete yol açmadığı sürece siyaset karar alamıyor, bu net. Bu kilise 1950’den başlayarak Kıbrıs’a felaket getirdi. Bir kere kiliseyi aşmak gerekir. Belki de bu görüşmenin Anastasiadis’le değil, Hrisostomos ile yapılması gerekir” diye konuştu.
ELAM örgütünün kiliseden beslendiğinin bilindiğini, Rum devleti içinde örgütlendiğini, bunların başında polis ve yargının geldiğini anlatan Başbakan Özgürgün, önceden EOKA-B ne iseydi şimdi de ELAM’ın aynı olduğunu kaydetti.
Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının 1950’lerden itibaren çok büyük yokluklar içinde varoluş mücadelesi vererek bu günlere geldiğini belirterek, “Bu mücadeleyi yapmış bir halk, hiçbir şeye mahkûm olmaz. Koşulların daha iyi olması için, koşulların ekonomik anlamda daha ileriye gitmesi için Kıbrıslı Rumlarla bir anlaşmaya yapmaya hazırdır. Ama mahkûm kelimesi yanlıştır, dilenme kelimeleri kesinlikle kabul edilemez. Anlaşmaya Rum tarafının da ihtiyacı var” dedi.
Rum tarafının, stratejik ortak olan Türkiye’nin de yardımına ihtiyacı olduğunu, su projesinin bunun somut göstergesi olduğunu vurgulayan Özgürgün, tüm bunların iyi görülmesi gerektiğinin altını çizdi.