Başbakan Özgürgün: “İki toplumlu, iki kesimli federasyon parametreleri ortadan kalktı”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, iki toplumlu, iki kesimli federasyon parametrelerinin ortadan kalktığını ve bu parametrelerde görüşmelerin olamayacağını belirtti. Özgürgün, “Kıbrıs Rum tarafı aklını başına alır, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini, iki kesimliliği, Kıbrıs Türk halkının kayıtsız şartsız eşitliğini ve iki kurucu devletin eşit statüsünü kabul ederse, kabul ettiğini beyan ederse, görüşme ancak o zaman başlayabilir. Bundan önce görüşme olmaz” ifadelerini kullandı.

Önceki gün yapılan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefke 1. İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada Kıbrıs konusunda da değerlendirmelerde bulunan Başbakan Özgürgün, “Sıfır asker, sıfır garanti” hayali kuranların, asla o noktada bir anlaşma olamayacağını, Kıbrıs Türk halkı ve UBP’nin net duruşu ile anlamış olduklarını kaydetti. Özgürgün, Kıbrıs Türk halkı ve UBP’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) etkin ve fiili garantisi olmadan varılacak bir anlaşmaya “evet” demeyeceğini söyledi.

İsviçre’de son yapılan Kıbrıs zirvesinin sonuçlarından hayal kırıklığı yaşmadıklarını çünkü ne olduğunu bildiklerini kaydeden Özgürgün, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türklerini bu adada eşit olarak görmediğini, federasyon istemediğini, Rum tarafının tek isteğinin adayı Yunanistan’a bağlamak olduğunu, güçlü tabanı ile UBP var olduğu sürece bunu yapmasının mümkün olmadığını söyledi.

Başbakan Özgürgün, “Bir şeyin çok iyi bilinmesi lazım; UBP’nin onayını almayan bir anlaşmanın asla olması, hayata geçmesi mümkün değildir. UBP’nin onayını almayan bir anlaşma hiçbir şekil de yaşayabilir bir anlaşma olmayacaktır. Bunu, UBP’liler bugüne kadar her söylediklerinde haklı çıkarak ortaya koydular. Biz söyledik, başkaları hayal kırıklığına uğradı, uğratıldı. Bir şey daha hatırlatmak istiyorum; Ada’da çözüme ilişkin müzakerelerin hiçbir süreci UBP olmadan sonuca ulaştırılamaz” diye konuştu.

“İsviçre görüşmelerinde KKTC topraklarını veren harita sunulduğunu, BM kasasına konan haritanın içeriğinden bugün bile haberi olmadığını, böyle bir haritayı kabul etmeyeceklerini açıkladıklarını” söyleyen Özgürgün, KKTC’nin İsviçre’de harita verdiğini, İsviçre’den dönüşte Rum meclisinin Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak için karar aldığını kaydetti.

Enosis’e destek veren Rum lider Nikos Anastasidis ile görüşüldüğüne işaret eden Başbakan Özgürgün, “UBP, böylesi bir ortamda görüşmeler sonuçlanmışken, Kıbrıs Rum tarafına ve dünyaya şu çağrıyı yapıyor: Bu parametrelerle artık görüşme olmaz, artık iki toplumlu, iki kesimli federasyon parametreleri ortadan kalkmıştır. Bugün Kıbrıs Rum tarafı aklını başına alır, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini, iki kesimliliği, Kıbrıs Türk halkının kayıtsız şartsız eşitliğini ve iki kurucu devletin eşit statüsünü kabul ederse, kabul ettiğini beyan ederse görüşme ancak o zaman başlayabilir. Bundan önce görüşme olmaz” diye konuştu.