Başbakan Saner: “E-Devlet portalı yıl sonu vatandaşın hizmetine girecek”

Başbakan Ersan Saner, e-devlet kapsamında devreye girecek portalla vatandaşların bütün işlemlerini evlerinden yapabileceğini söyledi.

Yabancı yatırımcıların tapu işlemlerinin de bu sayede gerçekleşebileceğini dile getiren Başbakan Saner, “KKTC 21’inci yüzyılda dünya ile aynı dili konuşacak” dedi.

Saner, e-tapu, e-sigortalar, e-gümrük gibi hizmetlerin de hep aynı portalda hizmet vereceğini ve 2021 sonunda tüm vatandaşların hizmetine gireceğini açıkladı.

Başbakan Ersan Saner, BRT’de özel yayına katılarak, Türkiye ile imzalanan anlaşmalar ve imzalanması planlanan 2021 yılı İktisadi ve Mali Protokolü, reel sektör ile özel kesim çalışanlarına ekonomik destek çalışmaları, salgınla mücadele, aşılama ve Kıbrıs konusundaki soruları yanıtladı.

Saner, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın KKTC ziyaretini ve imzalanan protokolleri değerlendirdi.

Başbakan Saner, TC-KKTC arasında 2021 Mali İşbirliği Protokolü ve 4 ayrı protokol ile KKTC’nin kalkınması için gerekli her türlü desteğin verildiğine işaret etti, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a teşekkür etti.

İkili görüşmelerinde ise bunların dışındaki birçok konuya değindiklerini söyleyen Saner, ülkenin daha ileriye taşınmasını konusunu da ele aldıklarını ifade etti, daha müreffeh ve dinamik yapıya inancının devam ettiği söyledi.

10 milyarlık KKTC bütçesinin 2 buçuk milyar TL’sinin Türkiye’den destek olarak ülkeye geleceğini 1 milyar 500 milyonu hibe, 1 milyarı da krediler olmak üzere aktarılacağını anlatan Saner, bunların nasıl olacağının daha sonraki görüşmelerde belirleneceğini söyledi.

Kendilerini hükümete geleli 60 gün olduğunu ifade eden Saner, bu atılımların; uzun zamandır ülkedeki hükümetlerin değişmesinden dolayı gerçekleşmeyen bir sürü projenin gerçekleşmesine imkan tanıyacağını belirtti.

İmzalanan protokollere ilişkin de Saner, protokollerden birinin karayolları, diğerinin e-devlet, bir diğerinin üniversite kalitesinin artırılması ve yeni bir üniversitenin hizmete girmesiyle ilgili olduğunu, son olarak da belediyelerle ilgili bir protokol imzaladıklarını söyledi.

Kendisinin aşının 2’nci dozunu olduğunu, ülkeye Türkiye’den 80 bin aşı geldiğini anlatan Saner, Güney Kıbrıs’a ise AB’den 50 bin aşı gittiğine değindi ve Türkiye ile ilişkiler ve sahip olunan menfaatlerin iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti.

Saner, Güney’den KKTC’ye sadece 4 bin aşı gelmesinin Kıbrıs Türk halkına bakış açılarının bir göstergesi olduğunu da kaydetti. (BRT)