Başbakan Saner: “Hafta içi günlerde gündüz saatlerinde sokağa çıkma yasağı kalktı”
Date Added: 08 Mart 2021, 11:23

Başbakan Ersan Saner, mevcut sokağa çıkma yasağında 8 Mart Pazartesi (bugün) gününden itibaren değişiklik yapıldığını söyledi.

Başbakan Ersan Saner 5 Mart Cuma günü gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basına açıklama yaptı.

Toplantıda alınan karara göre, 8 Mart’tan itibaren pazartesiden cumaya sadece, gece 21.00 sabah 05.00 saatleri arasında arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Öte yandan cuma 21.00 ile pazartesi 05.00 saatleri arasında temel ihtiyaçların karşılanması haricinde sokağa çıkmak yasak olacak.

13 Mart Cumartesi, market, fırın, kasap, manav, benzin istasyonu, eczaneler, tarım, hayvancılık ve bunlara bağlı sanayi işletmeleri dışında zorunlu ihtiyaçlar dışında kalan tüm işletmeler kapalı olacak.

Pazar günü ise sadece eczane, fırın, hayvancılık ve tarım işletmeleri açık olacak.

Kapalı olduğu ilan edilen; tiyatro ve sinema salonları, gösteri merkezleri, konser salonları, nişan-düğün salonları, doğum günü, mevlitler, casinolar, bar, meyhane, taverna, kahvehane-kıraathane, kafeterya, nargile cafe ve salonları, internet cafe, her türlü oyun salonları, kapalı çocuk oyun alanları, lokaller, yüzme havuzları, masaj salonları, spa, kapalı spor salonları, açık büfe hizmet veren lokantalar, bet ofisleri, gece kulüpleri, club, hamam, saunalar dışındaki tüm işletmeler hizmet vermeye devam edecek.

Lefke- Güzelyurt- Gazimağusa ve İskele’de enfeksiyon oranı Lefkoşa ve Girne’ye oranla çok daha düşük seyrettiği için Lefkoşa ve Girne’den diğer ilçelere geçişler ilçe emniyet kurullarının denetiminde kalmaya devam edecek.

Restoranlarla ilgili daha önce alınan kararlara ek olarak, o tarihe kadar aksi yönde karar üretilmemesi halinde, 10 Mart’ta restoranların dış mekan oturma alanlarının açılacağını kaydeden Saner, bu nedenle restoran çalışanlarının 10 Mart çarşambaya kadar pcr testlerini yaptırmaları gerektiğini aktardı.

Bakanlar Kurulu kararlarına göre dış mekanlarda kurulacak masalar arasında 2 metre mesafe ve aynı masada sandalyeler arası 60 cm uzaklık olması gerekecek. Bu koşullarla ilgili restoran işletmecilerine taahhütname imzalatılacak ve koşulları yerine getirmediği tespit edilen işletmeler kapatılacak.

Özel eğitim merkezlerinin 8 Marttan itibaren açılmalarına karar verildiğini dile getiren Başbakan Saner, eğitim merkezlerinde çalışanların her 7 günde bir PCR testi yapacağını ifade etti.

Başbakan Ersan Saner temassız sporların, bireysel ve açık alanlarda yapılan spor faaliyetlerinin de yeniden başlayacağını anlattı.

Başbakan Saner, KKTC’de ikamet eden ve Güney Kıbrıs üzerinden yurt dışına gitmek isteyenlerin transferleri için taksicilerin son 72 saatte yapılan PCR test sonuçlarını ibraz ederek saatlik olarak Güney Kıbrıs Larnaka havalimanına transfer yapabileceği bilgisini verdi.

Kanun hükmünde kararname değişikliğiyle ihtiyat sandığında birikimi olanlara süreli ve kısmı ödeme yapılması kararı alındığını açıklayan Saner, toplamda 4 bin TL’ye kadar ödeme yapılabilmesinin önünün açıldığını aktardı.

Buna göre İhtiyat Sandığında birikimi olanlar ilk taksit Mart ayında olmak üzere ve iki eşit taksit halinde, 4 bin TL’ye kadar, hesaplarına işlenen prim depozit ve faiz oranlarının 4/3’ünü aşmayacak şekilde İhtiyat Sandığındaki birikimlerinden süreli ve kısmı ödeme alabilecek.

Bu kapsamda başvurular ödeme alınacak ayın son iş gününe kadar yapılabilecek.

Başbakan Saner açıklamasında, Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü Değişikliği ile 1 Kasım 2020- 22 Aralık 2020 tarihleri arasında sürüş ehliyetini işleme koyamayanların sürüş ehliyeti geçerlilik süresinin 31 Marta kadar ücretsiz olarak uzatıldığını kaydetti.

Başbakan Ersan Saner basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Bir soru üzerine mevcutta paket servis yapan restoranların dış mekan oturma alanlarının açılması kararı alındığını tekrarlayan Başbakan Saner, uyulması gereken kurallarla ilgili restoran işletmecilerine taahhütname imzalatılacağını aktardı.

Taşımacıların eylemiyle ilgili bir soru üzerine Başbakan Ersan Saner, Perşembe günü eylemcileri Maliye Bakanıyla bir araya getirdiğini söyledi.  Başbakan Saner Cuma günü ise hem kendisinin hem Maliye Bakanının eylemcilerle görüştüğünü belirterek, Larnaka Havalimanına taşımacılık yapılabilmesiyle ilgili kararı anımsattı.

Başbakan Saner bir soru üzerine yurt dışından gelen öğrencilerin tümünün belirlenen otellerde konakladığını, gelen uçak sayısının 2’den 3’e çıkarıldığını, bu sayının karantina kapasitesinin aşmamak adına daha fazla artırılmadığını söyledi.