Başbakan Saner: “KKTC’yi daha müreffeh bir duruma getirmek en önemli hedefimizdir”

Başbakan Ersan Saner, yeni bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için kolları sıvadıklarını ifade ederek, “KKTC’yi daha müreffeh bir duruma getirmek bizim en önemli hedefimizdir” dedi.
Başbakan Ersan Saner, Güneş TV’de soruları yanıtlayarak değerlendirmelerde bulundu.
Covid-19 koşullarına ve devletin gelirlerinin azalmaya başladığı bir dönemde hükümete geldiklerine işaret ederek, “Bu hükümeti kurarken elimizi değil, boynumuzu giyotinin altına koyarak bu işlere başladık. Kolay bir süreç yönetmiyoruz. Bunu herkesin takdir ettiğini düşünüyorum” diye konuştu.
Ülke ekonomisinin ağırlıklı olarak turizm ve yükseköğretime dayandığını ifade ederek, göreve gelir gelmez ülkeye nasıl turist ve öğrenci getirebiliriz çalışmasına başladıklarını anlatan Başbakan Saner, dün itibariyle KKTC’ye 10 bin 987 öğrencinin geldiğini açıkladı.
Güney Kıbrıs’ta Covid-19 patlamışken uçakların gelip gitmeye devam ettiğine değinerek, önce sağlık diyerek ülke ekonomisinin kendi içerisinde dönmesi için çalışma yaptıklarını anlatan Başbakan Saner, 15 Nisan’da da kapalı devre turizmin başlayacağını söyledi.
Göreve geldiklerinde ortaya koydukları vizyonu adım adım gerçekleştirdiklerini belirterek, elektronik bileklik uygulamasını dün başlattıklarını dile getiren Başbakan Saner, “Dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz, başarılı olacağımıza inanıyoruz” dedi.
Elektronik bileklik uygulamasıyla ilgili bilgi de paylaşan Başbakan Saner, “Çok ciddi harcamalar yapıp bu işi yapmaya çalışıyorduk. Elektronik bir çağda yaşıyoruz, teknolojiden faydalanarak kontrole başlıyoruz” diye konuştu.
Türkiye ile imzalanan protokollerle ilgili değerlendirme de yapan Başbakan Ersan Saner, imzalanan protokollerin şu an birer birer uygulamaya girdiğini, protokol kapsamında yıllardır bekleyen karayollarının iyileştirilmesinin fiilen başladığını aktardı.
Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile önceki akşam telefonda konuştuğunu ve çalışmaları gözden geçirdiklerini açıklayan Başbakan Saner, projelerin sürdüğünü, Lefkoşa’ya 500 yataklı devlet hastanesi yapılması projesinin kasım ayına kadar tamamlanacağını, Türkiye’nin 100. yılında; 2023’te hastanenin hizmete açılacağını söyledi.
Türkiye’den gelen suyu Güzelyurt ve Mesarya Ovası’na taşıyacak sulama tünelinin yapımının da son aşamaya geldiğini açıklayan Başbakan Saner, “Yeni bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için kolları sıvamış durumdayız. Yolumuzda ilerlerken muhalefetin neler söylediği bizi çok da bağlamaz, KKTC’yi daha müreffeh bir duruma getirmek bizim en önemli hedefimizdir” dedi.
KKTC’ye şu ana kadar 120 bin doz aşı geldiğini, bunun 100 bin dozunu anavatan Türkiye’nin gönderdiğini ifade eden Başbakan Saner, Güney Kıbrıs’ın KKTC’ye aktarması gereken oranda aşı aktarmadığını kaydetti. Başbakan Saner, “5+1 Cenevre toplantısına giderken Güney’in hala daha Kuzey’e nasıl baktığının en önemli göstergesi, sağlık konusunda bile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne aktarılması gereken aşıların aktarılmaması en önemli göstergedir” dedi.
Anavatan’dan kısa süre içinde 40 bin doz aşının daha geleceğini belirten Başbakan Saner, Türkiye’den sağlanan aşılarla toplumun yüzde 25’ini aşılayan tek ülkenin KKTC olduğunu, bu oranla AB ülkeleri arasında üçüncü sırada olunduğunu söyledi.
“Aşı konusunda bile bizimle gerekli paylaşımı yapmayan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden, 5+1 Cenevre’ye giderken bir şey beklememizin de çok mümkün olmadığını görüyorum” diyen Başbakan Saner, Cenevre görüşmesine iki egemen devlet temelinde katılıp, KKTC’nin bir 50 yıl daha masada kaybedecek zamanı olmadığını söyleyeceklerini kaydetti.
Güney Kıbrıs’a, adanın etrafındaki hidrokarbon yataklarını paylaşmak için geçmişte uzattıkları eli Rum tarafının tutmadığını dile getiren Başbakan Saner, “Onlar kabul etmedi diye oturup bekleyecek değiliz” dedi.
Rumların esas derdinin Kıbrıs’ta Türklerle bir şey paylaşmamak olduğunu kaydeden Başbakan Saner, Türkiye ile birlikte Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Türk halkının ve Türk milletinin hak ve çıkarlarını korumaya devam edeceklerini vurguladı.
Maraş’ın, Kıbrıs’ta Türk tarafının ezber bozan bir politikası olduğunu söyleyen Başbakan Ersan Saner, bu politikaları kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini ifade etti.
Yıllardır BM masasında çözüm için çaba sarf eden Kıbrıs Türk halkının haklarını almasına dünyanın engel olduğunu anlatan Başbakan Saner, “Maraş, dünyaya, bizimle birlikte bir şey yapma düşüncesinde değilseniz biz de kendi ülkemiz içerisinde gerekli adımları atmaktan çekinmeyiz mesajı vermek adına, ezber bozan politikalardır, uygulamaya devam edeceğiz” dedi.