Başbakan Saner Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile bir araya geldi

Ankara’da bulunan Başbakan Ersan Saner, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir araya geldi.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, önceden planmış olan Saner- Oktay görüşmesinde, TC-KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın değerlendirilmesinin yanı sıra, aşılar, iki ülke arasındaki ilişkiler ve güncel konuların ele alındığı belirtildi.

Başbakan Ersan Saner ile Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yaklaşık 2.5 saatlik görüşmelerinin ardından ortak açıklama yaptı.

Fuat Oktay, KKTC’de yürütülen tüm projeler ile siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki gelişmeler üzerinde detaylı görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Görüşmenin son derece faydalı geçtiğini belirten Oktay, “Zaten devam eden bir süreç. Her ortamda bütün kurumlarımızla, Sayın Cumhurbaşkanlarımız, Başbakanımız ve bakanlarımız nezdinde bu iş birliği, yakın diyalog ve görüş alışverişi çok ciddi şekilde devam ediyor” diye konuştu.

Oktay, bundan sonraki sürecin de aynı şekilde devam edeceğinin altını çizerek, özellikle ekonomik anlamda, sektörel olarak yürüyen projelerin olduğunu ve Türkiye’nin desteğinin süreceğini ifade etti.

Başbakan Ersan Saner de konuşmasında KKTC ile Türkiye arasında imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü gereği atılması gereken adımların kararlılıkla atıldığını söyledi.  Saner, “Ana vatan Türkiye Cumhuriyeti ile her zaman birlikte hareket ettiğimiz zaman, Türk ulusunun çıkarlarının korunacağı ve hep birlikte bunlardan kazanç sağlayacağımız bir gerçektir” dedi.

Kapalı Maraş’ın açılmasıyla ilgili politikanın kararlı şekilde devam ettiğine değinen Saner, KKTC’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde Türkiye’nin desteğini görmekten mutlu olduğunu belirtti.

Saner, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 53 yıldır federasyon görüşmelerinden başka bir konuyu görüşmediğine dikkati çekerek, “Bizim bir 53 yıl daha dayanacak gücümüzün kalmadığını ifade ediyoruz. Ana vatan Türkiye’nin güçlü desteğiyle KKTC’de en son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde irade, iki egemen, eşit devlet statüsünde görüşmelerin devamı yönünde gerçekleşmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bu konuda Türkiye’nin desteğine teşekkür eden Saner, Kıbrıs’ta barışın olduğunu ve sonraki adımın çözüm olduğunu belirterek, “Bundan sonraki Kıbrıs konusundaki kararlı ilerleyişimizden de inanıyorum ki artık Kıbrıs Türklerinin haklı davası ana vatan Türkiye Cumhuriyeti’nin vasıtasıyla tüm dünyada en yüksek sesle anlatılacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.