Başbakan Sucuoğlu Ankara’da
Date Added: 12 Ocak 2022, 12:04

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Başbakanlık görevine gelmesi sonrası ilk yurtdışı resmi ziyaretini Ankara’ya yapıyor.

Başbakan Sucuoğlu, Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile  temaslarda bulunmak için dün Ankara’ya gitti

Başbakan’ın heyetinde Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı’lı ve Başbakanlık Basın ve  Halkla İlişkiler Müdürü Leman Kutay yer alıyor. Başbakan Faiz Sucuoğlu, Ankara’ya varmasının ardından, Anıtkabir’i ziyaret ederek, saygı duruşunda bulundu.

Sucuoğlu, Anıtkabir Özel Defteri’ni de imzaladı

Sucuoğlu, Anıt Deftere şunları yazdı:

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk,

Kıbrıslı Türklerin 25. KKTC Hükümeti’nin Başbakanı olarak manevi huzurunuzda olmaktan büyük onur ve heyecan duymaktayım.

Çizdiğin yoldan sapmadan, gösterdiğiniz ilke ve devrimler ışığında yürüyen Kıbrıs Türkleri olarak bizler daima ideolojilerinizi en değerli rehberimiz olarak kabul ettik. En asli vazifemiz, böyle bir lidere sahip olmanın gururuyla eserlerinizi yaşatmak, cumhuriyeti yüceltmek ve düşünceleriniz rehberliğiyle ülkemizi daima daha ileri noktalara taşımaktır. Kutsal emanetinizi ancak bu sayede gelecek nesillere ulaştırabiliriz.

Üstlenmiş olduğumuz bu kutsal görevde,  gösterdiğiniz doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden aldığımız destekle ve inançla ilerlemeye devam edeceğimize, devletimizin varlığını, birlik ve beraberliğini koruyacağımıza, her türlü sıkıntının üstesinden geleceğimize ve ülkemizi daha güzel yarınlara kavuşturacağımıza olan inancımız tamdır.

Ayrılmaz bir parçası olduğumuz Türk Ulusu ile birlikte göstermiş olduğunuz yoldan ayrılmayacağımızı bir kez daha vurgulayarak, önünüzde saygıyla eğiliyoruz. Bu vesileyle, tüm şehitlerimizi, şahsınızda tüm gazilerimizi rahmet ve minnetle anarız. Aziz Ruhunuz Şad Olsun ”

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Ankara temasları çerçevesinde, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekilleri ile de akşam yemeğinde bir araya geldi.

Yemekte, TC – KKTC Dostluk Grubu Milletvekilleri, TBMM Anayasa ve  Savunma Komisyonu üyeleri ve AK Partili bazı eski bakanlarla, AK Parti ve MHP’yi temsilen isimler de hazır bulundu.

Samimi bir ortamda geçen yemekte, TC – KKTC İlişkilerinin yaşamsal önemine vurgu yapıldı. Geceyi organize eden Milletvekilleri, Faiz Sucuoğlu’na seçimlerde başarılar dilerken, iki ülke arasındaki bağların daha gelişmesi yönünde ellerinden gelen katkıyı yapmaya hazır oldukları mesajını verdiler.

Başbakan Faiz Sucuoğlu da Anavatan Türkiye’nin her alanda desteğinin kendileri için önemli olduğunu belirtti.

Sucuoğlu, ” Dostlarımızı yeniden gördük. Yanımızda, samimi desteklerini hissettik. Ziyaretimizin olumlu yansımalarını, önümüzdeki süreçte daha net göreceğiz” dedi.

Başbakan Sucuoğlu resmi ziyareti kapsamında bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek.

Sucuoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile de bir araya gelecek.

Resmi temasları çerçevesinde görüşmeler de gerçekleştirecek olan Başbakan Sucuoğlu Perşembe günü yurda dönecek.