Başbakan Sucuoğlu, TÜRSAB heyetini kabul etti
Date Added: 22 Mart 2022, 10:49

Başbakan Faiz Sucuoğlu, KKTC’de temaslarda bulunan Türkiye Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon’da dün yer alan görüşmede, Başbakan Sucuoğlu’na, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı yanı sıra bazı bürokratlar ve yetkililer eşlik etti.

Başbakan Faiz Sucuoğlu, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, TÜRSAB heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Başbakan Sucuoğlu, turizm sektörünün, hizmet sektörü içinde “en önde gelen” sektör olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Turizm ‘olmazsa olmaz’ dediğimiz ve hizmet sektörü içinde en önde gelen, önemsediğimiz bir sektör. Ama son dönemde pandemi ile başlayan ve maalesef Rusya-Ukrayna savaşı ile ciddi, hissedilir sıkıntı yaşadığımız bir sektör. Buna bağlı olarak da bunun ekonomik yansımalarını gördüğümüz bir süreçten geçiyoruz. Kuzey Kıbrıs’ta yaklaşık 70 iç sektör turizme bağlı. Yani turizm bizim için bu kadar önemli. Dolayısıyla turizmin irtifa kaybetmesi aynı zamanda diğer sektörleri de olumsuz yönde etkiliyor. Bu süre içerisinde pandemi ile başlayan ve pandemiyi bitirmeden bir de bu savaşın çıkmasıyla birlikte iyice sıkıntı yaşayacak bir duruma giriyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte, kısa sürede, bir hal çaresi bulunur ve bir anlaşmaya varılır da Rusya pazarı biraz hareketlendirilir ve biz de buna bağlı olarak turizm anlamında burada arzu ettiğimiz noktaya geliriz.”

“Bu sorunları hep birlikte atatacağız” diyen Başbakan Sucuoğlu, “Hep sunu söyledim; belki iki devletiz ama tek milletiz. Dolayısıyla, kaderimiz ortaktır. Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıs Türkleri ile Anadolu’da yaşayan Anadolu Türklerinin kaderi ve geleceği birdir. İnşallah birlikte, Anadolu’nun, Türkiye Cumhuriyeti’nin turizmdeki yükselişiyle birlikte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de turizm anlamında arzu edilen seviyeye getiririz. Çok büyük ihtiyacımız var” diye konuştu.

Sucuoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi burası aynı zamanda bir sınır. Güney’imizde Kıbrıs Rum kesimi var, dolayısıyla bir rekabet de var ve bizim bu rekabeti de kaybetmememiz gerekiyor. O mücadeleyi de vermemiz gerekiyor çünkü mücadele sadece ekonomik değil, aynı zamanda siyasidir. Dolayısıyla biz, bir taraftan ekonomik olarak belli bir noktadayken, aynı zamanda bu bizim siyasi anlamda öngörümüzü kolaylaştırır. Ekonomik anlamda sıkıntı ve daralma başladıkça başka sıkıntılar da kendini gösterir. Burası, Türkiye’nin Serhat ili, Türkiye’nin Antalya’nın, Alanya’nın savunması bu Yeşil Hat’tan başlar. Öyle bir döneme geldik.”

Kıbrıs’ın bölgedeki stratejik önemine işaret eden Başbakan Sucuoğlu, “Bizim için Türkiye olmazsa-olmaz, Türkiye için de Kuzey Kıbrıs olmazsa-olmaz. Kaderimiz ortak. Biz, yavru vatan, siz anavatan; bizim en büyük güvencemiz, aldığımız karşılıksız destek” ifadelerinde bulundu.