Başbakan Tatar: “Kıbrıs’ta bir anlaşma sağlanacaksa siyasi eşitlik değil, egemen eşitlik temelinde olmalı”

Başbakan Ersin Tatar, “Federal çözümden Rum’un anladığı başka, bizim anladığımız başka. O nedenle Kıbrıs’ta bir anlaşma sağlanacaksa siyasi eşitlikten ziyade, egemen eşitliğin sağlanması gerekir” dedi.

Başbakan Ersin Tatar, katıldığı bir programda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, onuruyla gururuyla, refahıyla ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle belli aşamaya geldiğini ve Kıbrıs Türk halkının bundan geri adım atamayacağına işaret etti.

Başbakan Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de gösterdiği mücadeleyle “Barış Pınarı Harekatı” nın başarıyla gerçekleştirildiğini ifade ederek, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kararlılığından dolayı tebrik ettiğini, bu olayın Kıbrıs Türk halkı için de gurur kaynağı olduğunu, operasyona siyasi ve manevi olarak KKTC’nin de destek vermesinin çok anlamlı ve yerinde olduğunu söyledi.

Başbakan Tatar, 3 Yunan savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi olayına da değinerek, Rum tarafında Yunanistan’ın da katıldığı büyük bir tatbikat yapıldığını ve 3 Yunan savaş uçağının Akıncılar bölgesine girerek Türk hava sahasını ihlal ettiğini ve bu olayla ilgili tepkilerini de koyduklarını ifade etti.

Başbakan Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu tatbikatlarla silah için büyük para harcadığını ve niyetin savunmaya değil, saldırıya yönelik olduğuna dikkat çekti.

Başbakan Tatar, Kıbrıs’ta barışı kendilerinin de istediğini, ancak her türlü olaya da hazırlıklı olunması gerektiğini ve bu noktada Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğinin Kıbrıs Türkü için vazgeçilmez olduğunun altını çizdi.