Başbakan Ünal Üstel yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sundu
Date Added: 14 Ağustos 2023, 11:10

Başbakan Ünal Üstel geçtiğimiz Cuma günü yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından Cuma gün kabul edilen Başbakan Ünal Üstel yeni kabineyi sundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından onaylanan değişikliğe göre 4 bakanlığa yeni isimler getirilirken bir bakanın da görev yeri değişti.

Buna göre İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Maliye Bakanı Özdemir Berova, Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Maliye Bakanı Alişan Şan, Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra ve İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler görevinden alınırken, Dursun Oğuz’un ise bakanlığı değişti.

Başbakan Ünal Üstel, Cumhurbaşkanı Tatar’la görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, 12 Mayıs 2022’de oluşan kabineyle 15 ay görev yaptıklarını belirterek, görev süreleri içinde hem reformlar, hem büyük projeler gerçekleştirdiklerini, hem de yarım kalan projeleri tamamladıklarını söyledi.

Anayasanın kendisine verdiği yetkiye dayanarak kabinede bir değişiklik yaptığını ifade eden Başbakan Üstel, UBP’nin Meclis’te 24 milletvekili olduğunu, koalisyon hükümetinde ise 8 bakanlığının bulunduğunu anımsattı.

UBP’nin bütün milletvekillerinin bakanlık yapabilecek birikiminin bulunduğuna işaret eden Başbakan Üstel, kabinelerin değişebileceğini söyledi.

“Günü geldiği zaman kabineler nasıl bugün değişirse, yarın da değişebilir. Bunun geçmişte örnekleri çoktur. Bir dönem içerisinde 3 veya 4 kere kabinede değişiklik olduğu gözlemlenmiştir” şeklinde konuşan Başbakan Üstel, bugün yapılan kabine değişikliğinde 4 yeni bakanın görevlendirildiğini, bir kişinin ise görevinin değiştirildiğini kaydetti.