Başbakan Üstel: “KKTC, her gün gelişen alt yapısıyla, dünyanın saygın devletleri arasında hak ettiği yeri alma yolunda ilerliyor”
Date Added: 21 Temmuz 2023, 11:18

Başbakan Üstel, açılışıyla Kıbrıs adasının en büyük havalimanı haline gelen yeni Ercan Havalimanı’nın ülkenin dünyaya açılan yeni kapısı ve vitrini olarak, KKTC’nin çağdaşlık seviyesinin en önemli göstergelerinden de biri haline dönüşeceğini vurguladı.

Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelişiyle açılan  Ercan Havalimanı yeni pist ve terminalinin açılış töreninin ardından  basına açıklama yaptı.

Başbakan Üstel açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Bu muazzam eser Türkiye Yüzyılına yaraşır bir eser olarak tarihteki yerini alırken, haksız ambargolardan kurtulmamız halinde enerjide olacağı gibi transit hava ulaşımında da hub olmaya aday bir havalimanı özelliği taşıyacak. Ülkemizde gerçekleştirilmiş diğer tüm büyük projeler gibi, havalimanı projesinin gerçekleşmesinde de gerek hükümetimizin gerekse Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ortaya koymuş olduğu kararlı duruşun ve siyasi iradenin izleri vardır. Anavatan Türkiye, ihtiyaç duyduğumuz gerek uluslararası alanda gerekse alt yapı çalışmalarının tamamlanması noktasında her zaman yanımızdadır, arkamızdadır. Bu bize güç vermektedir. Bu vesile ile bir kez daha Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şahsım ve halkım adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bir devletin ihtiyaç duyduğu tüm kurumlar ve her gün gelişen alt yapısıyla, dünyanın saygın devletleri arasında hak ettiği yeri alma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.”