Başbakan Üstel: “Pasaport ve kimliklerde yaşanacak çip sorununu Türkiye ile birlikte çözüyoruz”
Date Added: 18 Mayıs 2022, 11:35

Başbakan Ünal Üstel, Türkiye’nin üretmeye başlayacağı yeni nesil pasaportların 2022 sonuna doğru KKTC pasaportlarında da uygulanmasını hedeflediklerini söyledi.

Üstel, pandemi dönemiyle çip üretiminde dünyada yaşanan sıkıntı karşısında KKTC’nin mağdur olmaması için Türkiye ile bu alanda da işbirliğine girildiğini kaydetti.

Başbakanlık’tan verilen bilgiye göre, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin’i kabul etti.

Başbakan Üstel, İçişleri Bakanlığı görevini yürüttüğü dönemde, KKTC’nin pasaport ve kimliklerde “kanayan büyük bir yara” ile karşı karşıya kaldıklarını tespit ettiklerini ve bunu düzeltmek için acil olarak girişim başlattıklarını belirtti.

KKTC’nin çip hizmeti aldığı şirketlerin üretimden vazgeçmesi nedeniyle yaşanacak olan sıkıntıyı gidermek için hemen girişim başlattıklarını kaydeden Başbakan Ünal Üstel, hemen Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ndeki ilgili yerler ile temasa geçerek, pasaportların TC menşeli olarak devletten devlete üretmek için çalışma başlattıklarını ifade etti.