Başbakan Üstel: “Suçluların peşini asla bırakmayacağız”
Date Added: 02 Mart 2023, 10:30

Başbakan Ünal Üstel, hükümet ortağı partilerin başkanlarıyla birlikte, Dışişleri Bakanlığı Uğur Umar Konferans Salonu’nda deprem felaketi süreci ve olası bir depreme yönelik yapılan çalışmaları kamuoyunu bilgisine sunmak için basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Üstel, olası bir depreme yönelik hazırlıkların yapıldığını belirterek, yapılara yönelik başlattıkları denetimlerin ilk aşamasının 1 hafta gibi kısa bir sürede tamamlanacağını kaydetti.

“Asrın felaketi” olarak adlandırılan 6 Şubat depreminde Hükümetin, Cumhurbaşkanı, muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleri ile istişare ederek süreci yönettiğini kaydeden Üstel, “7.7 ve 7.6 şiddetinde arka arkaya yaşanan ve son yüzyılda Türkiye’de yaşanan en büyük doğal felakete dönüşen deprem, sadece Türkiye’de değil Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan insanları da derinden yaralamış ve etkilemiştir. Yaklaşık 45 bin insanın yitirildiği depremde bizler de 49 KKTC vatandaşımızı kaybettik. Toplam 7 ilde 945 KKTC vatandaşı bir şekilde depremden etkilendi, 49 insanımız da hayatını kaybetti. 945 insanımızın geriye kalanlarının hepsini sağ salim güvenli yerlere ulaştırdık” dedi.

Üstel, KKTC vatandaşlarından 42’sinin otellerde, 7’sinin ise ailelerine ait konutlarda yaşamını yitirdiğini de aktardı.

Adıyaman İsias Otel’de 35, Hatay Kırıkhan Öğretmenevi’nde 4, Hatay Saray Otel’de 2, Osmaniye Uçar Otel’de ise 1 KKTC vatandaşının yaşamını yitirdiğini belirten Üstel, adı geçen tüm otellerle ilgili ceza soruşturmasının başlatıldığını ve enkaz numunelerinin alındığını kaydetti.

Üstel, evlerde yaşamını yitiren vatandaşlarla alakalı ise ilgili illerin başsavcılığıyla gerekli soruşturmaların başlatılması için Türkiye makamlarına taleplerini ilettiklerini ve Meclis’te oluşturulan Yasal Süreçleri Takip Komitesi ile Hükümet tarafından kurulan Hukuksal Süreçleri İzleme Birimi’nin yasal süreçleri yakından takip ettiğini vurguladı.

Üstel, “Buradan tüm halkımıza söz veriyoruz. Suçluların peşini asla bırakmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti makamlarıyla birlikte istişare içerisinde suçluların hak ettikleri cezayı alabilmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Türkiye’de enkaz altında kalan insanların kurtarılmasına yönelik yürütülen çalışmalardan da bahseden Başbakan Ünal Üstel, Türkiye resmi kaynaklarınca açıklanan verilere göre KKTC’nin nüfusa oranla en çok arama kurtarma ekibi ve arama kurtarma aracı gönderen ülke olduğunu belirtti.

İnsani ve maddi yardım konularına da değinen Üstel bu konuda şunları kaydetti:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti, insani ve maddi yardım konularında da deprem felaketi süresince büyük bir dayanışma örneği göstermiş ve yardıma ihtiyaç duyan kardeşlerimizin, milletimizin yanında olmuştur. Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Yardım Komitemiz insanüstü bir gayretle yardım faaliyetlerini koordine etmiştir. Yaşanan deprem felaketi sonrasında toplam 92 tırla yaklaşık 78 bin koli insani yardım 2000 gönüllünün büyük çabası ile toplanmış, paketlenmiş ve Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Yardım Komitemizce ihtiyaçlı insanlara ulaştırılmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı, maddi olarak da önemli yardımlarda bulunmuştur. Halkımız, Türkiye AFAD hesaplarına direk olarak yaklaşık 13,2 milyon TL, KKTC Başbakanlık hesaplarına ise yaklaşık 8,5 milyon TL’lik bağışta bulunmuştur.

Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu ile birlikte Türkiye’de meydana gelen deprem felaketi sonrasında evlerini kaybeden depremzedelerin acil barınma ihtiyaçlarına cevap vermek üzere 500+500 toplam bin prefabrik konut projesini başlattıklarını belirten Üstel, kurulacak köyün adını da Kıbrıs Türk Şampiyon Melekler Köyü koyduklarını söyledi.

Bu süreçte Türkiye Cumhuriyeti makamlarının halkın yardımsever tutumuna kayıtsız kalmadığını ve köyün kurulması için ihtiyaç duyulan araziyi tahsis ettiğini söyleyen Üstel, “Konutların yapımıyla ilgili Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu’yla birlikte ‘Acımız bir, Yasımız Bir, Türkiye İçin Tek Yürek’ sloganlarıyla bir de kampanya başlattık.” dedi.

Üstel, Türkiye’de meydana gelen deprem felaketi sonrasında deprem bölgelerinde yaşayan ve KKTC’de üniversite eğitimi alan öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için hükümetin Eğitim Destek ve Yaşam Paketi oluşturduğunu ifade etti.

Halka ve sürecin yürütülmesine destek veren herkese teşekkür eden Üstel, “Bu vesileyle bir kez daha deprem felaketinde yitirmiş olduğumuz 49 vatandaşımıza ve yitirilen on binlerce cana Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Ülkemize, halkımıza ve milletimize başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.