Başbuğ: Kıbrıs Harekatı’yla Yunanistan’ı da kurtardık

Eski Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, Uluslararası KKTC Sempozyumu’nda 1974 Barış Harekatı’na ilişkin çarpıcı tespitlerde bulundu

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkanlığında 2007’de ilki yapılan Uluslararası KKTC Sempozyumu’nun ikincisi dün düzenlendi. Sempozyumda, 26. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan, emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, emekli Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel gibi birçok değerli isim biraraya geldi.

BORCUNU ÖDEYEMEYİZ

Sempozyumun açılışında konuşan Orgeneral İlker Başbuğ, saygılarını sunduğu Rauf Denktaş’la çeşitli defalar birarada olma, fikirlerinden istifa etme şansı olduğu belirterek “Çok büyük bir devlet adamıydı. Türkiye ne yapsa Atatürk’e Kıbrıslı Türkler ne yapsa Rauf Denktaş’a borcunu ödeyemez. Bize düşen onların başlattığı mücadeleyi azimle, kararlılıkla yürütmektir. Ancak bu şekilde borcumuzu azaltabiliriz” dedi.

HAYATIMA İKİ ŞEY DAMGA VURDU: KIBRIS VE PKK İLE MÜCADELE

Başbuğ TSK’ya katıldığı 1962’den itibaren tüm meslek hayatına iki şeyin damga vurduğunu hatırlatarak “Biri Kıbrıs diğeri PKK ile mücadele. O dönemde Kıbrıs’ta olanlar nedeniyle olası bir Yunan-Türk savaşının alarmı verilirdi. Bakın 1963’ten 2017’ye geldik. Kıbrıs hâlâ aynı önemi koruyor. Ancak bugün Kıbrıs’ta yaşanan gelişmeler Türkiye’de hiç takip edilemiyor. Türkiye’nin gündemi yoğun ama bu yoğunluk Kıbrıs’ın Türkiye’nin gündemine girmesine engel olmamalı.”

 

YUNANİSTAN CUNTADAN KURTULDU

1973’te Genellkurmay Plan Herakat Dairesi’nde görevliyken yaşanan bir gerilimi şöyle anlattı: “Şubat 1974’te Yunanistan, Türkiye’ye petrol aramalarının kendi deniz yatağı içinde olması gerekçesiyle nota verdi. Başbakan Bülent Ecevit o notaya karşılık Çandarlı arama gemisini Kuzey Ege’ye yönlendirerek karşılık verdi. Çatışma göze alınmıştı. Kararlılık vardı.”

1974’teki Kıbrıs Barış Harekatına giden süreçte Yunanistan’daki askeri cuntaya bağlı darbe girişimini özetleyen Başbuğ, “Aceleye gelmiş başarısız bir darbe girişimiydi, 5 gün sonra Kıbrıs Barış Harekatı başladı ve sonucu herkes için hayırlı oldu. Hatta Yunanistan için bile hayırlı oldu askeri cuntadan kurtuldu. Demokrası geldi” dedi.

 

 

  Hasan Korkmazcan

BAŞBUĞ’A 74 SİTEMİ

Başbuğ’un ardından sempozyumun ilk oturumunda konuşan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan EOKA ve ardından ASALA saldırılarının, milli davalara sahip çıkma bilincini güçlendirdiğini söyledi. Anadolu’yla Kıbrıs Türkü’nün birliğinin Mustafa Kemal’in vasiyeti olduğunu hatırlatan Korkmazcan konuşmasını Rauf Denktaş’ın 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin kurulmasının hemen ardından TBMM’ye gönderdiği telgrafı okuyarak sonlandırdı. Kokmazcan’ın konuşması devam ederken İlker Başbuğ’a dönerek, “Başbuğ komutanımız 74 Harekatını önceden haber almış. Meclis’teki bu kardeşine de haber verseydi uykusuz kalmazdım” sözleri salonda gülüşmelere neden oldu. Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Başkanı emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş Kıbrıs’ın ilk yerleşimcilerinin Türkler olduğuna dair haritalı bir sunum yaptı.

 

Kaynak : Aydınlık