Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Canaltay Ankara’da mevkidaşı Karaismailoğlu ile görüştü

Ankara ‘da temaslarda bulunan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, Türkiye’nin KKTC’nin dünyaya açılan kapısı olduğunun altını çizerek, “Ne mutlu bize ki yanımızda Anavatanımız vardır ve bu iş birliklerini yapıyoruz” dedi.

Canaltay, Ankara temasları kapsamında Türkiye Cumhuriyeti (TC) Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüştü.

TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmede iki bakan heyetleriyle toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında ortak basın açıklaması yapıldı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay yaptığı konuşmada, ilk olarak KKTC’den selamlar ve teşekkürlerini getirdiğini belirterek, KKTC olarak ulusal kalkınmada en büyük işbirliğinin her zaman Türkiye ile olduğunu söyledi.

Türkiye’nin KKTC’de birçok projesi olduğunu dile getiren Bakan Canaltay, bu projelerin hayat bulması, hızlanması ve daha birçok projenin yürütülmesi için Bakan Karaismailoğlu’nun gösterdiği desteğe, işbirliğine teşekkür etti.

Canaltay, KKTC’nin kalkınması için daha fazla iki ülke arasında nasıl işbirliği yapılabileceğinin çalışmasını yapamaya devam edeceklerini belirtti.

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu da konuşmasında, “Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ortak tarihi ve kültürel yapısı ile ‘etle tırnak’ gibidir. Ülkelerimizin kaderi, dünü, bugünü ve yarını ortaktır” vurgusu yaptı. Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin geleceğe güvenle bakabilmesi ve Kıbrıs meselesine adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması için kararlı duruşumuzu ve desteğimizi dün olduğu gibi yarın da sürdüreceğiz. Adadaki kardeşlerimizin huzur içinde yaşaması, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güçlenerek bölgede söz sahibi olması en önemli hedeflerimizdendir.”

KKTC’nin karayollarındaki trafik güvenliği ve radar sistemlerinin kurulumunda da iş birliğinin güçlenerek devam ettiğine dikkat çeken Adil Karaismailoğlu, bu yıl imzalanan anlaşmalarla, iki ülke arasına Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi’ni kuracaklarını açıkladı ve “Bu proje iki ülke arasında stratejik öneme sahiptir” dedi.

TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı arasında gemi arama kurtarma faaliyetleri ile KKTC’deki limanların özelleştirilmesi çalışmalarını takip ettiklerini ifade eden Karaismailoğlu, Gazimağusa ve Girne limanlarının geliştirilmesi, Kalecik’te ise yeni bir yük limanı yapımı için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.