Bozkır: “Çipras’ın Kıbrıs Rum kesimine yaptığı ilk ziyarette Türk STO temsilcilerini de dahil etmesi olumlu”
Date Added: 04 Şubat 2015, 10:11

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile ilgili, ‘”Kıbrıs’ın Rum Kesimi’ne yaptığı ilk ziyarette, ilk defa Türk sivil toplum temsilcilerini dahil etmesini biz olumlu adım olarak görüyoruz. İnşallah bu 50 yıldır devam eden bu soruna ve dünya için artık bir ayıp haline gelmiş, bölünmüş bir ada, bölünmüş bir şehre son verecek adımlar atılabilecektir” dedi.
Washington’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bozkır, bir gazetecinin “Yunanistan Başbakanlığına, SYRIZA lideri Aleksis Çipras’ın seçilmesinden sonra Türkiye ile ikili ilişkilerin geleceğine” yönelik sorusunu şöyle cevapladı:
“Yunanistan bizim komşumuz. Tabii ki biz komşumuzun istikrar içinde, ekonomik bakımdan müreffeh olmasını arzu ederiz. Çünkü orada çıkabilecek her türlü sıkıntı Türkiye’ye yansır. Oranın iyi olması Türkiye’ye de yarar sağlar. Uzun zamandır Türkiye ile Yunanistan arasında eskisinden farklı, iyi ilişkiler temeline dayalı bir süreç devam ediyor. SYRIZA ile Başbakanımız Yunanistan’a gittiğinde, bugünkü lideri Çipras ile uzun bir görüşme yapıldı. Şu ana kadarki belirtiler, Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinde herhangi bir olumsuz etki olmayacağı yolunda. Sanıyorum, zaten Yunanistan’ın başında çok büyük sıkıntılar var. Buna ilave olacak yeni unsurlar katmayı da öngörmeyecektir.”