Britanya Yüksek Komiseri Ric Todd: “Statüko devam edemez”
Date Added: 30 Ocak 2015, 10:45

Britanya Yüksek Komiseri Ric Todd dünyada yaşanan gelişmelere, Kıbrıs’ın konumuna ve özellikle Doğu’daki komşularına bakıldığında, artık hiç kimsenin statükonun devam edebileceği varsayımında bulunamayacağını belirtti. Todd, “Hiç kimse statükonun devam edeceğini varsayamaz” dedi.

Todd, “Artık Kıbrıslıların cevaplaması gereken soru statükonun devam etmesini mi, yoksa çözüm riskini almayı mı tercih ediyorsunuz? değil. Kıbrıslıların cevaplaması gereken soru, çözüm riskini mi, yoksa çözümsüzlüğün riskini mi almayı tercih ediyorsunuz? dur. Bu konuya bu açıdan bakmak çok önemli” dedi.

Britanya Yüksek Komiseri, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin müzakerelerin yeniden başlatılması çabalarını desteklediklerini belirterek, her iki tarafı da yapılandırılmış müzakerelere dönmeye teşvik ettiklerini vurguladı.

Kıbrıs Türk ve Rum tarafları arasında güvensizlik sorunu bulunduğunun altını çizen Todd, masadaki konular üzerinde yaşanan anlaşmazlıkların temelinde de bu güvensizliğin yattığını vurguladı. (Havadis)