Budapeşte’de “Kıbrıs Türk Kültür Günü” etkinliği düzenlendi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de “Kıbrıs Türk Kültür Günü” etkinliği düzenlendi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Budapeşte Temsilciliği ve KKTC Akdeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Budapeşte’de faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü’nde düzenlenen “Kıbrıs Türk Kültür Günü” programına hem Macar halkı hem de bu ülkede yaşayan Türkler ve Azerbaycan’dan misafirlerin ilgi gösterdiği belirtildi.
“Kıbrıs Türk Kültür Günü” etkinliğine Türkiye, Büyükelçisi Şakir Fakılı, Azerbaycan Büyükelçisi Vilayet Guliyev, Pakistan Büyükelçiliği Maslahatgüzarı da katıldı. Öte yandan Macaristan’ın ana muhalefet partisi Jobbik’in Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Marton Gyöngyösi, de etkinliğe iştirak etti.
Kıbrıs Türk Kültürü’nün tanıtılması amacıyla düzenlenen etkinlikte folklor ekibi gösteri yaptı, davetlilere Kıbrıs Türk mutfağından ikramlar yapıldı.
KKTC Budapeşte Temsilcisi Selda Çimen yaptığı konuşmada, 3 yıl önce açtıkları temsilcilikle KKTC’yi Macaristan’da tanıttıklarını, hem muhalefet partilerinin, hem de hükümet partisi Fidesz’in kendilerine gösterdiği teveccühten dolayı mutlu olduklarını söyledi.