Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nden yeni kararlar
Date Added: 11 Ekim 2021, 10:25

Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan yeni kararları açıkladı.
Buna göre, “Kısmi Sokağa Çıkma Yasağı Emirnamesi”nin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin alınan emirname doğrultusunda, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin daha önce aldığı çalışma saatleri kısıtlamlarının kaldırılması uygun görüldü.
Ülkeye hava-deniz yolları ve ada dışından gelip kara sınır kapılarını kullanarak giriş yapacak herkesin, yolculuk öncesi adapass.gov.ct.tr adresinden girerek, “KKTC Yolcusu Giriş Formu”nu doldurması gerektiği vurgulanan açıklamada, kişilerin, “KKTC Yolcusu Giriş Formu”nu doldurduktan sonra formun çıktısını almaları halinde Polis Muhaceretten hızlı geçiş yapabilecekleri kaydedildi.
AB, Birleşik Krallık ve Türkiye’den gelen yolcuların KKTC Yolcusu Giriş Formu’nda bulunan “PCR Testi ve Aşı Belgesi yükleyiniz” kısmına belgelerinin QR kodlarını yüklemelerinin zorunlu olduğu belirtilen açıklamada, yüklenecek evrakların ülkeye girişte kontrol edilebileceğinden beraberlerinde getirmeleri gerektiği de belirtildi.
Açıklamada, KKTC Yolcusu Giriş Formu’nda gerekli olan belgelerin QR kodlarının tablet/kişisel cep telefonlarının kameraları ile kaydedilmesi gerektiği de kaydedildi.
Sağlık Bakanlığı, bu uygulamanın 18 yaş ve üzeri için zorunlu olacağını belirtti.