Burcu: “14 Eylül’e kadar tam olarak uzlaşılmamış konular üzerinde müzakere edilecek”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, önceki gün başlayıp 14 Eylül’de tamamlanacak olan yoğun müzakere sürecinin bu safhasında, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in henüz tam olarak uzlaşılmamış konular üzerinde müzakere edeceklerini açıkladı.
Burcu, müzakere süreciyle ilgili yazılı açıklamasında, yapılacak çalışmanın daha ziyade ilk dört başlık olan “Yönetim ve Güç Paylaşımı”, “AB”, “Ekonomi” ve “Mülkiyet” üzerine yoğunlaşacağını belirtti.
Bu dört başlık dışında kalan ve en son iki başlık olan “Toprak” ile “Güvenlik ve Garantiler”in, bu süreçte, bir önceki turda da olduğu gibi yalnızca bir fikir egzersizi çerçevesinde ele alınacağını vurgulayan Sözcü Burcu, şöyle dedi:
“Toprak konusundaki fikir alışverişlerinde yer, harita ve yüzdeliklere yine değinilmeyecektir.
Tarafımızca daha önce de belirtildiği gibi “Toprak” başlığı altındaki konular detaylı ve özlü bir biçimde ancak müzakerelerin son safhasında ve farklı bir formatta ele alınacaktır.
En son başlık olan “Güvenlik ve Garantiler” konusunun ise uluslararası bir antlaşma niteliğinde olması da dikkate alınarak müzakerelerin en son safhasında ve üç garantör ülkenin de hazır bulunduğu bir ortamda sonuçlandırılacağı tabidir.”