Burcu: “Anastasiadis’in açıklamaları siyasi eşitliği hazmedemediğinin göstergesi”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, “Rum lider Sayın Anastasiadis’in dün (önceki gün) yaptığı açıklamalar; Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini ve onun bir parçası olan kararlara etkin katılımını bir türlü hazmedemediğinin yeni bir göstergesidir” dedi.

Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 12 Kasım Pazartesi akşamı geniş kapsamlı bir basın toplantısıyla düşüncelerini kamuoyu ile paylaşacağını da kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu yazılı açıklamasında, Rum Lider Anastasiadis’in açıklamalarını değerlenirdi.

Barış Burcu, Anastasiadis’in, son dönemde zaman zaman “gevşek federasyon”, zaman zaman da “merkezden uzaklaştırılmış federasyon” diye ifade ettiği görüşlerini, hem Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşmede, hem de bu son basın toplantısında netleştirmediğini, bu nedenle hangi yetkilerin merkezden kurucu devletlere verilmesini düşündüğünün anlaşılmadığını belirtti.

Burcu açıklamasında ortaklaşa kullanılacak federal yetkiler çerçevesinde alınacak tüm kararlara Kıbrıs Türk tarafının etkin katılımı olmazsa olmaz olduğunu belirterek siyasi eşitliğimizin herhangi bir şey karşılığında tartışmaya açılamayacağını belirtti