Büyükelçi Ömüraliyev, Kıbrıs Türklerinin Türk dünyasının “ayrılmaz bir parçası” olduğunu vurguladı
Date Added: 21 Kasım 2022, 11:42

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) TDT’ye gözlemci üye kabul edilmesinin Türk devletlerini daha da yakınlaştırmak için önemli bir adım olduğunu belirterek, “Semerkant’taki zirvede bu, tüm dünya için çok önemli bir mesaj oldu” dedi.

Semerkant’ta 11 Kasım’da düzenlenen TDT 9. Zirvesi sırasında Devlet Başkanları Konseyi tarafından Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri olarak atanan Ömüraliyev, ilk kez Anadolu Ajansına (AA) değerlendirmelerde bulundu.

“Türk devletlerini daha da yakınlaştırmak için nasıl adımlar atacaksınız?” sorusuna yanıt veren Ömüraliyev, “Kıbrıs Türkü kardeşlerimiz bu zirvede Türk Devletleri Teşkilatının gözlemci üyesi oldu. İnşallah Türk dünyasındaki tüm kardeşlerimiz, birlikte dünyadaki çok büyük, güçlü memleketlerden olacaklar” değerlendirmesinde bulundu.

TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Ömüraliyev, Kıbrıs Türklerinin Türk dünyasının “ayrılmaz bir parçası” olduğunu vurguladı.

Ömüraliyev, “Diğer tam ve gözlemci ülkelerimizle olduğu gibi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile de gerek bölgemiz gerekse küresel düzeyde barış, istikrar ve kalkınma için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.