Büyükelçiler müzakerelerin yeniden başlamasına vurgu yaptı
Date Added: 09 Ocak 2015, 12:11

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Güney Kıbrıs’taki büyükelçileri, son dönemdeki gelişmeleri değerlendirdikleri açıklamalarında gerilimden endişe belirterek, müzakerelere işaret ettikleri haber verildi.
Fileleftheros, ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi John Koenig’in açıklamasında, müzakerelerin mümkün olan en kısa zamanda yeniden başlaması üzerinde yoğunlaştığını, yazdı.
Gazeteye göre, her iki tarafı da gerilimi artıracak eylem ve söylemlerden kaçınmaya çağıran Koenig, “Zaman, olumlu bir sonuç lehine işlemiyor” dedi, uluslararası unsurun müdahil taraflarını, müzakerelerin yeniden başlaması yönündeki çabalarını hızlandırmaya ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin çalışmalarına destek vermeye çağırdı.
Fransa’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Jean-Luc Florent, ülkesinin müzakere prosedürüne güçlü destek verdiğini belirterek, AB ilke ve kurallarına ve BM çerçevesindeki uzlaşılmış parametrelere saygı gösterecek bir çözümün ancak müzakerelerle bulunabileceğine işaret etti.