Çavuşoğlu, EİT Eğitim Enstitüsü 4. Mütevelli Heyeti Toplantısı’na katıldı
Date Added: 07 Ağustos 2023, 10:21

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İstanbul’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü 4. Mütevelli Heyeti Toplantısı’na katılarak, üst düzey görüşmelerde bulundu.

Bakanlık basın bürosunun açıklamasına göre Çavuşoğlu, toplantı kapsamında düzenlenen ikili görüşmeler doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Pakistan İslam Cumhuriyeti Federal Eğitim ve Mesleki Eğitim Bakanı Rana Tanveer Hussain ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü Başkanı Mehmet Akif Kireçci ile bir araya geldi.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile bir araya geldiği görüşmede, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı ile ilişkilerinin her zaman iyi olduğunu dile getirerek, “İki ülke arasında yürüttüğümüz iş birliği tarihi sorumluluğumuzdur.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise Türkiye Cumhuriyeti olarak KKTC’nin her alanda yer alması için her türlü adımı attıklarını dile getirerek, “Kıbrıs Türkü’nün sesini duyurmak, sizin olduğu gibi bizim de gayemizdir.” ifadelerini kullandı.

-Pakistan ile yükseköğretim alanında mutabakat zaptı imzalanacak

Bakan Çavuşoğlu, üst düzey görüşmeleri çerçevesinde, Pakistan İslam Cumhuriyeti Federal Eğitim ve Mesleki Eğitim Bakanı Rana Tanveer Hussain ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, iki ülke arasında yükseköğretim alanında mutabakat zaptı imzalanmasına yönelik görüş birliğine varıldı.

KKTC üniversitelerinde 2 bin 300’e yakın Pakistanlı öğrencinin öğrenim gördüğünü belirten Çavuşoğlu, yapacakları işbirliği ile iki ülke üniversitelerini yakınlaştırmanın görevleri olduğuna dikkat çekti.

Çavuşoğlu, iki ülkenin görevlendireceği uzmanların yapacağı ön çalışmanın ardından hazırlanacak mutabakat zaptını ister Lefkoşa’da ister İslamabad’da imzalamaya hazır olduklarını belirterek, yükseköğretimdeki bilgi ve birikimlerin paylaşılmasının çok faydalı olacağına vurgu yaptı.

-Hussain

Pakistan İslam Cumhuriyeti Federal Eğitim ve Mesleki Eğitim Bakanı Rana Tanveer Hussain ise toplantının, iki ülke arasında eğitim alanında yürütülen iş birliğini geliştirmek için bir fırsat yaratacağına inandığını söyledi.

Pakistan’ın eğitimde çok güçlü alanlarının olduğunu ve bunlardan birinin yükseköğrenim alanı olduğunu belirten Hussain, bu alanda devlet olarak verdikleri burslar olduğunu kaydetti.

Hussain, yürütülecek iş birliği için gerekli adımları atmak için hazır olduklarını ve bir mutabakat zaptına imza atabileceklerini ifade ederek, imza konulacak mutabakatın uygulanmasının da önemine dikkat çekti.

Hussain, görüşmeden dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirerek, verilen burslardan ötürü Bakan Nazım Çavuşoğlu’na teşekkür etti.

-“Enstitü, KKTC’nin görünürlüğüne ve ilişkilerin gelişmesine katkı sağlıyor”

Görüşmeleri çerçevesinde son olarak, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü Başkanı Mehmet Akif Kireçci ile bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği toplantılarla KKTC’nin görünürlüğüne ve ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesine katkı koyduğunu söyledi.

Bu bağlamda, düzenlenen toplantıyı çok önemsediklerini ve eğitim alanında atılacak adımlarda yer almaktan memnuniyet duyduklarına da dile getiren Çavuşoğlu, KKTC’ye gösterdikleri hassasiyet nedeniyle Kireçci’ye teşekkür etti.