Çavuşoğlu: “Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği ve güvenliği vazgeçilmezdir”

TC  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği ve güvenliği vazgeçilmezdir” dedi.
Çavuşoğlu, 11. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı açılış konuşmasında, Türkiye’nin stratejik vizyonunun, dünyada silahlanmanın en yüksek oranda seyrettiği bir coğrafyanın ortasında korunduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, “Bu zorlu coğrafyanın denizde bulduğu karşılık Doğu Akdeniz’dir. Dünyanın üç kıtasının birleşme noktası olan Doğu Akdeniz’de, Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin meşru hak ve çıkarlarını dikkate almayan adımların başarıya ulaşmasına izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.
Çavuşoğlu, Türkiye’nin kıta sahanlığında faaliyetlerine başlayan Fatih sondaj gemisinin ardından, Yavuz sondaj gemisinin de KKTC’nin Türkiye Petrolleri’ne ruhsat verdiği alanlarda çalışmalarına başladığını hatırlatarak Türk tarafının, zenginliklerin hakça paylaşılmasından ve iş birliği zemininde ortak çözüm bulunmasından yana olduğunu vurguladı.
Bunun için Kıbrıs Türk makamlarının iyi niyetli bir anlayışla sunduğu yapıcı önerilerin takdir edilmesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Biz her zaman ve her şartta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıs Türk halkının haklarını savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu, deniz yetki alanları gibi hukuki bir konuda, Avrupa Birliği’nin (AB) mahkeme gibi hareket edemeyeceğinin altını çizerek AB’nin sözde tedbirlerine hiçbir şekilde itibar etmeyeceklerini dile getirdi.
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta sırf müzakere olsun diye masaya oturmanın hiçbir manası olmadığını belirterek, “Müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için tarafların ortak bir vizyon ve temel üzerinde anlaşması gerekmektedir” dedi.

Çavuşoğlu, 11. Büyükelçiler Konferansı (BKON) kapsamında yaptığı konuşmada da “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, (GKRY) kendisini üniter bir devlet ve Ada’nın tek sahibi, Kıbrıslı Türkleri de azınlık olarak görmeye devam ediyor” dedi. Çavuşoğlu, 1968’den beri Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesindeki müzakere süreçlerinin tamamının sonuçsuz kalmasına neden olan zihniyetin bu bakış açısı olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “Bu zihniyet değişmedikçe sırf müzakere olsun diye masaya oturmanın hiçbir manası yoktur. Müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için tarafların ortak bir vizyon ve temel üzerinde anlaşması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kıbrıslı Rumların, siyasi eşitliği ve refahı Kıbrıs Türkleriyle paylaşma iradesinden halen yoksun olduklarına işaret eden Çavuşoğlu, bunun son örneğinin, Kıbrıslı Rumların Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetleri olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, “Bu noktada ülkemizin BM’de kayda geçirdiği kıta sahanlığındaki haklarını ve Kıbrıslı Türklerin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını koruma konusundaki kararlılığımızı bir kez daha burada vurgulamak isterim. Bu konudaki tutumumuz kesin ve nettir.” diye konuştu.

Bu hususta Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin haklarını korumak için gerekeni yaptıklarını ve yapmaya devam edecekleri vurgulayan Çavuşoğlu, “Biz Doğu Akdeniz’de barış, istikrar ve güvenlik istiyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, bu kapsamda, KKTC’nin hidrokarbon kaynakları konusunda 13 Temmuz’da yaptığı iş birliği önerisini kuvvetle desteklediklerini belirterek, “Günün sonunda bir çözüme ulaşılacaksa bu, Kıbrıs Türklerinin güvenlik endişelerini karşılayacak, siyasi eşitliği sağlayacak bir çözüm olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.