Çavuşoğlu: “Kıbrıs’ta ezberleri bozduk, bundan sonra egemen eşitlik var, siyasi eşitlik değil”
Date Added: 13 Haziran 2022, 10:58

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta ezberleri bozduklarını belirterek, “Bundan sonra egemen eşitlik var siyasi eşitlik değil yani iki devlet, iki devletli çözüm” dedi. Bakan Çavuşoğlu, yan yana yaşayacak iki devletin kendi arasında her türlü iş birliğine gidebileceğini söyledi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere önceki akşam KKTC’ye gelen Bakan Çavuşoğlu, ziyaretleri kapsamında dün, Lapta’da vatandaşlarla bir araya geldi. Başpınar Yeni Cami avlusunda yer alan sohbet toplantısına, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ ve UBP Milletvekili Alişan Şan’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdiğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye’den 85 milyondan da size selam ve sevgiler getirdim” diye konuştu.

“Kuzey Kıbrıs Türk halkı bizim canımız, her şeyimiz, kıymetlimiz” diyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugüne kadar KKTC’yi ve Kıbrıs Türkü’nü hiç yalnız bırakmadıklarını kaydederek, “Bundan sonraki süreçte de hiçbir zaman yalnız olmayacaksınız” vurgusu yaptı.

Lapta ziyareti öncesinde sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldiğini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Sohbet ettik, gerek dış politika, gerek dünyadaki gelişmeler gerekse KKTC’de birlikte yapmamız gereken içeride KKTC ile TC arasında iş birliği anlamında ve Kıbrıs süreciyle ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Çok faydalı oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile bir araya geleceğini anlatan Bakan Çavuşoğlu, müzakere heyetiyle son gelişmeleri değerlendireceklerini kaydetti.

“Rum tarafı, güven artırıcı adımlar diye eski gündeme getirdikleri müzakereleri sulandırmaya çalıştıkları konuları yeniden ambalajlayıp satmaya çalışıyorlar” diyen Bakan Çavuşoğlu, “Bizim tutumuz belli ama her zaman beraber konuşuyoruz, istişare ediyoruz, beraber karar veriyoruz” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni başbakan ve hükümetin içerisinde olan siyasi partilerin başkanlarını da ziyaret edeceğini ifade etti.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde sahada ve masada güçlü bir Türkiye için çalıştıklarını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Güçlü bir Türkiye demek, güçlü bir KKTC demektir” dedi.

Zorluklar ve sıkıntıların Türkiye’de de olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bunları aşarız. Çok badireler atlattık. Ecdadımız Kıbrıs Türkü’nü korumak için canını ortaya koydu” diyerek, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletinin Kıbrıs Türkü’nü hiçbir zaman yalnız bırakmadığının altını çizdi.

“Önemli olan Kıbrıs’ta da kurulan oyunları bozabilmektir. Biz artık Kıbrıs’ta da ezberleri bozduk” diyen Bakan Çavuşoğlu, yıllarca federasyon için müzakere yapıldığını ancak Rum tarafının Kıbrıs Türkü ile hiçbir şeyi paylaşmak istemediğini kaydetti.

Rum tarafının federasyonla ilgili tüm planları, modelleri, çalışmaları reddettiğini ve her seferinde masayı da devirdiğini ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Crans Montana’ya gitmeden önce son kez federasyon için müzakere ettiklerini söylediklerini belirtti.

“Bundan sonra egemen eşitlik var siyasi eşitlik değil yani iki devlet, iki devletli çözüm” vurgusu yapan Bakan Çavuşoğlu, yan yana yaşayacak iki devletin kendi arasında her türlü iş birliğine gidebileceğini söyledi.

Kıbrıs Türkü’nün egemenliğini herkese kabul ettirmek için çalıştıklarını ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gayri resmi 5+1 toplantısını kendilerinin önerdiğine dikkat çekerek, Cenevre’de de net bir şekilde bu düşünceleri ortaya koyduklarını kaydetti.

Sadece düşünceleri değil çözüm önerilerini de masaya koyduklarını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “Güven artırıcı adımlar konusunda biz varız ama genel anlamda çözümün içindeki bazı önemli unsurları içinden çıkarıp, güven artırıcı önlemler olarak pazarlamaya çalışmalarının arkasındaki sebebi çok iyi biliyoruz. Bu tür tuzaklara hiçbir zaman düşmeyiz” dedi.

“Rum tarafı samimiyse Kıbrıs Türkü’nü eşit olarak görmek istiyorsa, siyasi egemenliğini tanıyacak ve iş birliğine gideceğiz” diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hidrokarbon konusunda Rum tarafının, “Kıbrıs Türkü’nün hakları var” dediğini ama hakça paylaşım konusunda anlaşmaya, iş birliğine yanaşmadığını söyledi.

“Hem Kıbrıs Türkü’nün hem de Türkiye’nin haklarını kimseye yedirmeyiz, yedirmeyeceğiz” diyen TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, gereken adımları attıklarını aynı zamanda hakça paylaşıma var olduklarını da Avrupa ve Dünya’ya gösterdiklerini ifade etti.

Dünyadaki sıkıntıların etkisini en aza düşürmek için çalışacaklarını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Yolumuza emin adımlarla yürüyeceğiz. KKTC’de kurulan hükümete her türlü desteği vereceğiz” dedi.

İlerleyen günlerde TC Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’ın KKTC’ye geleceğini açıklayan Bakan Çavuşoğlu, projelerin ele alınacağını ifade ederek, “Önümüzdeki süreçte burada atılacak adımlar ve bizim vereceğimiz destekleri konuşacağız” dedi.

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ise konuşmasında, özellikle İçişleri Bakanlığı’na atandıktan sonra belediyelerden sorumlu bakan olarak böylesi bir günde TC Dışişleri Bakanı ile birlikte olmaktan kendileri için önemli olduğunu söyledi.

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, KKTC’nin milli davasında çok büyük görevler üstlendiğine vurgu yapan Bakan Öztürkler, “Onlarla birlikte yürümekten bizler gurur duyuyoruz” dedi. Her zaman birlikte yürüyeceklerinin altını çizen İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, “Onlar var oldukça, bizlerle oldukça bizler de daha çok güçlü bir şekilde var olacağız” şeklinde konuştu.