Çavuşoğlu: “Kimse Türkiye’nin NATO üyeliğini sorgulama hakkına sahip değil”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kimsenin Türkiye’nin NATO üyeliğini sorgulama hakkına sahip olmadığını söyledi.
Çavuşoğlu, İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Siyasi Çalışmalar Enstitüsü (ISPI) tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen MED Akdeniz Diyalog Forumu’na video bağlantıyla katıldı.
Doğu Akdeniz’deki gelişmelere değinen ve Kıbrıslı Rumların 2003’ten beri bölgede Kıbrıslı Türklerin haklarını göz ardı ederek Türkiye’nin itirazlarına rağmen tek taraflı girişimlerde bulunduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Sadece birkaç yıl önce bölgede büyük hidrokarbon kaynakları keşfedildi. Çoğumuz bunun herkes için iş birliği ve refah için bir fırsat olduğunu düşündük. Doğu Akdeniz’deki kaynakların herkesin yararına geliştirilmesini diliyoruz. Ancak bazı devletler tam ters şekilde hareket etti.” dedi.
Çavuşoğlu, Yunanlar ve Kıbrıslı Rumların, Doğu Akdeniz’e en uzun kıyısı olan Türkiye’yi dışarıda bırakarak EastMed Forumu’nu oluşturduğuna işaret ederek “Biz sürekli diyalog çağrısında bulunduk. Eşit gelir paylaşımı dedik Kıbrıslı Rumlar halen bunu reddediyor. Bizim sismik araştırma gemimiz Oruç Reis iki kez diplomasiye şans vermek için faaliyetlerini durdurdu. Almanya sayesinde Türkiye, Yunanistan ile görüşmelere başlayacağını açıklamadan önce Yunanistan, Mısır ile sözde deniz yetki alanlarını sınırlandıran anlaşmayı imzaladı. Türkiye, diplomasi için her zaman yol açıyor, tehdit ve provokasyonlarla dolu yanıtlar alıyor. Neden?” diye konuştu.
AB’nin üyelerinden en az ikisinin tüm AB sistemini kötüye kullanmasına izin vererek suç ortağı haline geldiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Tercihimiz net. Türkiye’nin kapısı diyaloğa sonuna kadar açık. Bir çıkış yolu var. Doğu Akdeniz Konferansı, iş birliği için uygun bir ortam oluşturmak için bir fırsattır ve bu bizim önerimizdir.”