Çavuşoğlu: “KKTC’nin ruhsat verdiği alanlara gemilerimizi göndererek büyük bir oyunu bozduk”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ” KKTC’nin ruhsat verdiği alanlara gemilerimizi göndererek büyük bir oyunu bozduk ” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci 8. Bakanlar Konferansı kapsamında Afganistan Dışişleri Bakan Vekili İdris Zaman ile yaptığı ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Libya Mutabakatı’nın ardından Yunanistan’ın Hafter ile görüşme girişimleri ve Girit tarafına askeri takviyenin konuşulduğunun hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de bugüne kadar tüm kıyı ülkeleriyle buna benzer anlaşmaları imzalamaya hazır olduklarını ve Türkiye’nin olmadığı herhangi bir anlaşmanın da geçersiz olduğunu sürekli vurguladıklarını söyledi.

Bir taraftan Kıbrıs etrafından Rum kesiminin tek taraflı sondaj faaliyetlerini devam ettirdiğini, diğer taraftan Yunanistan, Mısır, İsrail, Rum kesimi bazen de Lübnan’ın bölge ülkeleriyle Türkiye’yi dışlamaya çalışarak görüşmelerin devam ettiğini aktaran Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Biz öncelikle Kıbrıs etrafına, bizim kıta sahanlığımızın dışında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na ruhsat verdiği alanlara, sondaj gemilerimizi göndererek büyük bir oyunu bozduk.”

Çavuşoğlu, Yunanistan’la da buna benzer bir anlaşmayı imzalamaya hazır olduklarını, Doğu Akdeniz’in zenginliklerini paylaşma konusunda bu tür anlaşmaları imzalamanın herkes için yararlı olacağını vurguladı.

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı anlaşmaya da değinen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Bugün bizim yaptığımız yani imzaladığımız anlaşma uluslararası hukuka uygundur. Kendi kıta sahanlığımız ile Libya’nın kıta sahanlığının kesiştiği noktayla birlikte bu anlaşmayı Libya’yla imzaladık.  “