Çavuşoğlu: “Rum tarafı masaya dönmeli”
Date Added: 05 Şubat 2015, 10:22

T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün, Ülke TV’de Kanal 7 Ankara temsilcisi Mehmet Acet’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, katıldığı programda, Yunanistan’la ilişkiler ve Kıbrıs konusuna da değindi.

Kıbrıs’ta Rum tarafının müzakere masasından kalkması konusunda Çavuşoğlu, öncelikle Rumların çözüm konusunda kararlı olması gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in artık Annan Planı’nın arkasına saklanıp durmaktan vazgeçmesi gerektiğine işaret ederek, “Masaya dönmesi lazım, Annan Planı geçti, arkasına saklanmasın” ifadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama çalışmalarına da değinen Çavuşoğlu, bölgede Türkiye’yi dışlayarak atılacak adımların sahada uygulanmasının mümkün olmadığını kaydetti. Çavuşoğlu, “Buna müsade etmeyiz. Burada çıkartılacak gaz ve petrolün satışı da Türkiye üzerinden olur. Bizim önerilerimiz adaletli öneriler” dedi.

Yunanistan’daki yeni hükümetle işbirliği yapmak için Türkiye’nin üzerine düşen her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Yunanistan’ın ekonomik ve siyasi açıdan istikrara kavuşması, bizim için de sorunların çözümü bakımından da Kıbrıs müzakereleri bakımından da iyi olur” dedi. Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı’na bir mektup gönderdiğini ve bugünlerde kendisi ile bir telefon görüşmesi yapacağını belirtti.