Çavuşoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı ile Türk Dil Kurumu iş birliğinde düzenlenen tören ve çalıştaya katıldı
Date Added: 27 Eylül 2022, 09:54

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu,  Dilde, Fikirde, İşte Birlik Türk Dünyası Edebiyat (Roman) Ödülleri ile 2022 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri takdim törenine ve Türk Dünyası Ortak Alfabe Çalıştayı’na katıldı.  

Türk Devletleri Teşkilatı ile Türk Dil Kurumu iş birliğinde düzenlenen tören ve çalıştay, Türk Dil Kurumunun kuruluşunun ve Dil Bayramı’nın 90. yıl dönümünü anısına, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da yer aldı.  

Bakanlık açıklamasına göre, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakal Heyet Başkanı Binali Yıldırım, Türk Dil Kurumu Başkanı Gürer Gülsevin’in de katıldığı etkinliklerin açılış gününde Türk Dil Kurumu tarafından her yıl düzenli olarak çeşitli kurum ve kişilere verilen “2022 Türk Diline Hizmet Ödülleri” ile “Dilde, Fikirde, İşte Birlik Türk Dünyası Edebiyat (Roman) Ödülleri” takdim edildi.  

Bu çerçevede, bu yıl ilk kez verilen “Dilde, Fikirde, İşte Birlik Türk Dünyası Edebiyat (Roman) Ödülleri”ne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden İsmail Bozkurt’un yanı sıra Azerbaycan’dan Akşin Yenisey, Kazakistan’dan Smagul Elubay, Kırgızistan’dan Samsak Stanaliyev, Özbekistan’dan Isajon Sulton ve Türkmenistan’dan Berdinazar Hudaynazarov layık görüldü.