Çavuşoğlu: “Yunanistan’la sorunların yapıcı diyalog yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yunanistan’la sorunların yapıcı diyalog yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz” dedi.  Çavuşoğlu, Türkiye- Yunanistan ilişkilerine ilişkin, “Oldu bitti ve provokatif söylemlerden uzak durulmalıdır” ifadesini de kullandı.

Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Mevkidaşı Dendias’ı, Ankara’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Çavuşoğlu,

özellikle Türkiye-Yunanistan arasında diyalog kanallarının tekrar canlandırılmasını çok olumlu bulduklarının altını çizerek, söz konusu ziyaretin anlamının büyük olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de kendi belirlediği ve Birleşmiş Milletler’e (BM) kaydettirdiği kıta sahanlığı içinde faaliyetlerini sürdürdüğünün altını çizerek, yine Türkiye’nin bugüne kadar Türkiye’yi dışlayan ve Kıbrıs Türk halkının haklarını yok sayan adımlara karşı ne yapabileceğini gösterdiğini vurguladı.

Türkiye’nin hakça paylaşım ve uluslararası hukuk konularını dile getirdiğini ifade eden Çavuşoğlu, “(Doğu Akdeniz’de) Türkiye kendi haklarını ve Kıbrıs Türk halklarının haklarını korumaya muktedirdir.” değerlendirmesinde bulundu.