Cezaevi arkasındaki kazıların ilk etabı tamamlandı
Date Added: 29 Eylül 2015, 09:25

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Lefkoşa’da Merkezi Cezaevi arkasındaki bölgede sürdürdüğü kazıların ilk aşamasında toplam 20 Kıbrıslı Rum’a ait kemik kalıntılarına ulaşıldı.
Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üye Yardımcısı Murat Soysal’ın verdiği bilgiye göre, Kurban Bayramı’ndan önce tamamlanan ve 20 kayba ait kalıntıların çıkarıldığı ilk bölgedeki kazıların ardından arazinin eski haline getirilme çalışmaları devam ediyor.
Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından en geç önümüzdeki hafta başında, ilk kazı bölgesinin yaklaşık 70-80 metre kuzeybatısındaki ikinci etaba geçilecek.
Komiteye bağlı Antropoloji Laboratuvarı’na gönderilen kalıntıların kimlik tespit çalışmalarının gelecek yıl içinde tamamlanması bekleniyor.
1974’te çatışmalarda ölen toplam 40-50 civarında Kıbrıslı Rum’un cenazesi, kamyonlarla BM aracılığıyla Ledra Palace’tan Güney Kıbrıs makamlarına verilmek istenmiş ancak reddedilince bir gece bekletildikten sonra Cezaevi bölgesine gömülmüştü.
Kayıp Şahıslar Listesi’ne göre kayıp Kıbrıslı Türklerin, tümünün sivil ve yüzde 25-28’i kadın ile çocuklardan oluşuyor. Kıbrıslı Rum kayıpların ise yüzde 12 ‘si kadın ve çocuk, yüzde 55’i de Yunan ve Kıbrıslı Rum askerlerden oluşuyor.