“Çözüm İçin her kapı zorlanacak”
Date Added: 07 Ağustos 2015, 10:26

Dışişleri Bakanı Emine Çolak yeni görevini “Uluslararası ilişkilerde Kıbrıslı Türkleri anlatmak için her kapıyı zorlamak” olarak gördüğünü söyledi.

Kıbrıs Gazetesine demeç veren Emine Çolak Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varmak için müzakereler sürerken, Kıbrıslı Türkler olarak çözüm isteğimizi tüm dünyaya anlatmamız gerektiğini vurguladı. Müzakerelere dış temaslar bağlamında katkı yapabileceğini belirten Çolak, “Süreç yabancıların katkısıyla da dinamizm kazanıyor. Kıbrıslı Türklerin bu süreçte beklentilerini sıkıntılarını, nelerde takılabileceğini dünyaya anlatacağız” dedi.

Emine Çolak “Güvenlik ve Garantiler” konusunda ve İttifak Anlaşmaları’nda Kıbrıs’a ilaveten üç garantör devletin arasında uluslararası boyutta bir ilişki ağı olduğunu ifade etti. Çolak garantörlerin oturup bizim için karar verip bir şeyler imzalamaları yerine tepeden inme bir tavırdan ziyade toplumların duyduğu ihtiyaçların ele alınması gerektiğini belirtti. Bakan Çolak her iki toplumun duyduğu ihtiyaçlar ışığında ortak bir uzlaşıyla garantilerin ele alınması gerektiğini vurguladı.